Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

ABB: lokalne sieci solarne w skali mikro

ABB: lokalne sieci solarne w skali mikro

Mikrosieci stały się centralnym elementem strategii ABB pod nazwą Next Level i w celu rozwoju tego obszaru działalności firmy uruchomiono specjalny tzw. 1000-dniowy program. Opracowane przez ABB rozwiązanie umożliwia korzystanie z kilku źródeł energii, minimalizując udział oleju napędowego na rzecz energii słonecznej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Odległe miejscowości, jak Marble Bar i Nullagine w zachodniej Australii, które nie są przyłączone do sieci elektroenergetycznej, zwykle uzyskują energię elektryczną z agregatów prądotwórczych wyposażonych w silniki Diesla. Natomiast opracowane przez ABB rozwiązanie dla mikrosieci umożliwia korzystanie z kilku źródeł energii, maksymalizując pobór energii słonecznej i zmniejszając do minimum korzystanie z oleju napędowego.

Marble Bar to miejscowość i formacja skalna w regionie Pilbara w północno-zachodniej Australii. W okresie gorączki złota w tym obszarze zamieszkiwało 5 000 osób, obecnie pozostało około 200 mieszkańców. Jest to najgorętsze miejsce kontynentu, gdzie 90 lat odnotowano światowy rekord ciepła – suchy klimat i gorące lato spowodowały utrzymanie minimalnej temperatury powyżej 37,8°C (100°F) przez kolejnych 160 dni. Rekord ten nie został pobity od 90 lat! Również za przyczyną palącego słońca Marble Bar jest miejscem niezwykłym z perspektywy nowoczesnych technologii, jako lokalizacja pierwszej na świecie funkcjonującej na skalę przemysłową elektrowni słonecznej z generatorami prądu napędzanymi silnikami Diesla – wraz z drugą elektrownią w pobliskim Nullagine, powstałym w czasach gorączki złota.

Zespół ABB z Darwin ściśle współpracował z australijskimi dostawcami energii elektrycznej Horizon Power i SunPower przy budowie tych nowych elektrowni. Dzięki wysokiemu poziomowi generacji i konwersji energii odnawialnej – pokrywając 85 proc. szczytowego zapotrzebowania  – stanowią one wzorcowe rozwiązanie w przypadku odizolowanych hybrydowych systemów zasilania wykorzystujących silniki Diesla. Każda z elektrowni (Marble Bar i Nullagine) jest wyposażona w cztery generatory napędzane silnikami Diesla o mocy 320 kilowatów (kW) i baterie paneli słonecznych o mocy 300 kW. Wykorzystują one ok. 2000 modułów solarnych i jednoosiowy system nadążny, który przez cały dzień ustawia panele pod optymalnym kątem do promieni słonecznych. Te naziemne instalacje były w czasie oddania ich do eksploatacji największymi systemami nadążnymi w Australii.

Hybrydowe rozwiązanie składa się z generatorów fotowoltaicznych i napędzanych silnikiem Diesla oraz układów integrujących i sterujących. Mikrosieć jest wyposażona w system stabilizacji sieci PowerStore™ z wykorzystaniem energii kinetycznej koła zamachowego – technologii umożliwiającej osiągnięcie wysokiego stopnia penetracji energii słonecznej poprzez niezwykle szybkie wprowadzanie lub pobieranie mocy w celu stabilizowania wahań mocy wyprowadzanej z elektrowni słonecznej. Technologia ABB Microgrid Plus usprawnia sterowanie mikrosiecią. Rozwiązanie w postaci hybrydowej mikrosieci zapewnia obecnie zasilanie obu miejscowości energią elektryczną pochodzącą w niemal 60 proc. ze źródeł słonecznych, co pozwala zaoszczędzić ok. 400 tys. litrów oleju napędowego i zredukować o 1100 ton emisję gazów cieplarnianych w ciągu roku. Około 80 podobnych instalacji ABB o różnych zastosowaniach na całym świecie wykorzystuje tę czystą technologię, pokazując, że wolność od paliw kopalnych jest realną perspektywą tak dzisiaj, jak i w przyszłości.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.