Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Amerykańskie pomysły na recykling dwutlenku węgla

Amerykańskie pomysły na recykling dwutlenku węgla

Atmosfera Ziemi w dalszym ciągu boryka się z problemem nadmiernej emisji dwutlenku węgla. Aby uniknąć katastrofalnej w skutkach zmiany klimatu, ludzkość powinna ograniczać działania zwiększające globalne ocieplenie. Oczywiście, naukowcy cały czas pracują nad rozwiązaniami, które będą stanowić odpowiedź na palące potrzeby ochrony przyrody oraz przekształcenie nadmiaru dwutlenku węgla w coś pożyteczniejszego.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Światowe Forum Ekonomiczne wraz z amerykańskim miesięcznikiem Scientific American uznały za najpopularniejszą technologię roku 2017 bioniczny liść, którego pomysłodawcą jest Dan Nocera. Chemik ten, zatrudniony na Uniwersytecie Harvarda, prężnie rozwija pomysł urządzenia wyglądającego jak niewielki komputerowy chip.

Zgodnie z przeprowadzonymi i opublikowanymi przez Nocerę badaniami, jego „liść” ma wydajność elektryczną rzędu około 10%. Projekt ten podlega ciągłym udoskonaleniom, gdyż właściwą wizją tego badacza jest stworzenie taniego, samodzielnego systemu napędzanego energię słoneczną, będącego w stanie przetworzyć wodę na paliwo dla pojazdów, a przy tym mogącego być także pomocą w gotowaniu czy wytwarzaniu energii elektrycznej. Naukowiec chce zrealizować swój zamysł przede wszystkim z myślą o krajach rozwijających się, a jego rynkiem docelowym są Indie, gdzie spodziewa się pomocy ze strony lokalnych przedsiębiorców i naukowców.

Liść Nocera nie jest jedyną realizacją planu przetwarzania nadmiaru dwutlenku węgla na coś użyteczniejszego. Jeszcze w 2015 roku Staff Sheehan opuścił Uniwersytet Yale i założył start-up Catalytic Innovations, gdzie wykorzystywana jest technologia zbliżona do tej używanej w projekcie Nocera, polegająca na przekształcaniu CO2 i wody w etanol, będący biopaliwem dodawanym do benzyny w celu obniżenia jego emisji.

Na dorocznym spotkaniu American Chemical Society (ACS) firma Dioxide Materials ogłosiła, że rozwinęła technologię elektrolizy do tego stopnia, że jest w stanie rozszczepić dwutlenek węgla na tlen i tlenek węgla – związek potrzebny do produkcji metanolu – ze skutecznością niemal dwukrotnie większą od poprzednich systemów.

Wszelkie inwestycje w innowacje katalityczne dla tak młodych przedsiębiorstw oznaczają poszukiwania każdego źródła finansowania. Start-up Sheehana dotarł do półfinału NRG Cosia Carbon XPRIZE, konkursu oferującego nawet 20 milionów dolarów na inwestycje związane z recyklingiem CO2 na materiały budowlane lub nieemisyjne paliwa. Obecnie właściciel Catalytic Innovations poszukuje pieniędzy, dzięki którym będzie mógł zbudować większy prototyp swojego urządzenia i tym samym dostać się do finału konkursu, gdzie nagrodą jest pół miliona dolarów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.