Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Belgowie przełamują pat w sektorze energetyki off-shore

farma-offshore

Belgowie przełamują pat w sektorze energetyki off-shore

Belgijscy deweloperzy instalacji wiatrowych – InControl oraz Otary – doszli do porozumienia z ministerstwem w sprawie wsparcia energetyki off-shore, co otworzyło możliwość realizacji trzech nowych projektów o łącznej mocy 770 MW.

Operatorzy otrzymają 79 euro za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę przez 16 lat, na ile podpisano umowę. Pozwoli to oszczędzić niemalże 4 miliardy dolarów w czasie trwania umowy, gdyż energia z farmy off-shore ma być istotnie tańsza od tej z elektrowni wiatrowych na lądzie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Negocjacje w sprawie zmniejszenia dopłat ze strony rządowej trwały już od dłuższego czasu. InControl pracuje nad przyspieszeniem budowy farmy Northwester 2 o mocy 224 MW. Finansowanie farmy ma zostać ukończone w 2018 roku, dzięki czemu do 2020 roku farma powinna zostać już uruchomiona.

Otary z kolei negocjował w sprawie 300 MW farmy Mermaid oraz 246 MW farmy Seaster, które – jak się przewiduje – będą budowane w podobnym okresie co Northwester 2.

W realizacji projektu Northwester 2 uczestniczą także TTR, Wagram i Colruyt. Z kolei udziałowcami Otary są firmy takie jak SRIW, Wallonia Offshore Wind, Socofe, Rent-A-Port Energy, Power@Sea, Aspiravi Offshore II, Elicio, Deme and Deme Concessions Wind oraz Z-Kracht.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.