Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Blockchain w energetyce – szansa na optymalizację sieci

Blockchain w energetyce – szansa na optymalizację sieci

Technologia blockchain to wciąż temat ekscytujący, który dotyczy bezpiecznych i korzystnych dla użytkowników sposobów przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych między nimi w internecie. Można ją wykorzystać do masowego rozliczania niskowartościowych korzyści z energetyki.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Technologia blockchain to zdecentralizowane rejestry transakcyjne, które złożone są z łańcuchu bloków danych i służą do przechowywania oraz przesyłania informacji o transakcjach zawartych w internecie. Sieć bloków z zapisanymi danymi nie wymaga centralnych komputerów i systemów zarządzających oraz weryfikujących transakcje. Operacje odbywają się na zasadzie peer-to-peer, bez pośredników, w czasie niemalże rzeczywistym.

Obecnie blockchain może być wykorzystywany do obsługi rozmaitych transakcji, od walut, przez akcje, po rynek energii elektrycznej. Wdrażany jest również pomysł stworzenia na jego podstawie nowych systemów finansowych w bankowości czy podpisów cyfrowych w administracji.

W przypadku energetyki blockchain to szansa na optymalizację szybkozmiennych zjawisk, które mają miejsce w sieciach niskich napięć. W czasie rzeczywistym na podstawie odpowiednej aplikacji możliwe jest zarządzanie konsumpcją energii, rozproszoną mikrogeneracją prądu i np. ładowaniem samochodów. Znacząco usprawniłoby to system i odbywałoby się bez udziału tradycyjnych koncernów energetycznych.

Z technologii blockchain zaczyna korzystać niemiecki dostawca energii Eon i włoskie przedsiębiorstwo energetyczne Enel. Zmniejsza to koszty zakupu prądu, ponieważ cały proces zarządzany jest bezpośrednio w niemieckiej firmie, bez pośredników. Na jego podstawie zaczęto wdrażać w Europie i USA system Enerchain, który służy do handlu hurtowego energią i synchronizuje procesy związane z jej przesyłem oraz dystrybucją.

W zeszłym roku Spółka Innogy ogłosiła, że na bazie blockchain uruchomiła setkę stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenie Niemiec.

W Polsce w tym obszarze zaczęła działać również Synerga.fund S.A., która zamierza budować fundamenty do adaptacji technologii blockchain i udostępniać ją między innymi sektorowi energetyki oraz – jak mamy nadzieję – pasjonatom ekologii. Oferowane przez tą technologię usługi i produkty stwarzają możliwość wygenerowania realnej wartości i optymalizacji systemów energetycznych w naszym kraju.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.