Brytyjczycy wybudują w Iranie elektrownię słoneczną o mocy 600 MW

Brytyjski fundusz inwestycyjny Quercus, który specjalizuje się w inwestowaniu w odnawialne źródła energii, podejmie się budowy farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy 600 MW. Będzie to pierwszy projekt tej spółki realizowany po za granicami Wielkiej Brytanii. Stosowne porozumienie z irańskim resortem energetyki zostało już podpisane i oszacowano je na około 500 milionów euro (440 milionów funtów).

Jesteśmy podekscytowani rozpoczęciem w Iranie budowy jednej z największych na świecie elektrowni fotowoltaicznych. Stanowi to znakomitą okazję do wykorzystywania ogromnego potencjału na rynku odnawialnych źródeł energii w kraju” – wyjaśnił szef Quercus Diego Biasi. Gigantyczna elektrownia słoneczna ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat.

Iran planuje każdego roku instalować około 1 GW nowej mocy w ramach OZE.

Hamid Baeidinejad, irański ambasador w Wielkiej Brytanii, podkreślił, że projekt budowy elektrowni jest prezentacją zobowiązania kraju w sprawie rozwoju energii odnawialnych, zwłaszcza elektrowni słonecznych. Zauważył także, że Iran dysponuje trzystoma dniami słonecznymi w ciągu roku.

Do tej pory w Iranie powstawały stosunkowo małe elektrownie słoneczne. Największa z nich obejmuje 30 MW mocy i jest zlokalizowana w prowincji Północny Khorasan. Tę instalację sfinansowani Szwajcarzy.

Źródło: GreenEvolution, The Telegraph

Previous Article

Czy rachunki za energię elektryczną podwyższa jedynie zła izolacja domów?

Next Article

Bloomberg New Energy Finance analizuje globalne wskaźniki branży OZE

Dodaj komentarz