Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nie tylko Centrum Nauki Kopernik. 11 miejsc na Dzień Dziecka, które łączą naukę i zabawę

11 miejsc na dzień dziecka które łącza zabawę i naukę

Nie tylko Centrum Nauki Kopernik. 11 miejsc na Dzień Dziecka, które łączą naukę i zabawę

Zastanawiasz się już jak w aktywny i interesujący sposób spędzić Dzień Dziecka? Szukasz miejsca na weekend, które zaspokoi dziecięcą ciekawość i pociąg do odkrywania świata? Jeśli martwisz się, że zwykłe wystawy edukacyjne są za nudne i nie zainteresują Twojego dziecka – właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy zestawienie 11 najciekawszych miejsc w Polsce, w których odkrywanie świata to czysta przyjemność – zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Znasz podobne miejsca? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu! Tak prezentuje się nasza jedenastka:

1 . HUMANITARIUM – Ogrody Doświadczeń

Wrocław

To miejsce, którego celem jest rozbudzenie ciekawości i chęci zrozumienia nauki oraz wzmocnienie szacunku do otaczającego nas świata. Dzięki interaktywnym eksponatom, dzieci i dorośli mogą zgłębić tutaj tajniki nauk ścisłych, angażując w to wszystkie swoje zmysły.

Goście indywidualni mogą wziąć udział w zwiedzaniu interaktywnej wystawy oraz w warsztatach laboratoryjnych, które odbywają się w trzech grupach wiekowych, udział w warsztatach wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Szczególnie polecamy udział w nowej wystawie o Odnawialnych Źródłach Energii

Pokazuje ona jak w prosty sposób można przetworzyć różne rodzaje energii, pochodzącej ze źródeł naturalnych, w tę elektryczną, płynącą bezpośrednio do naszego gospodarstwa domowego. Możemy na niej też oświetlić Wrocław energią słoneczną, wysłać rakietę kosmiczną napędzaną wodorem w misję specjalną, wyprodukować energię elektryczną siłą własnych mięśni, ścigając się na „rowerze” i użyć energii sprężonego powietrza …do układania fryzury. Wystawa OZE to doskonała zabawa dla dzieci i dorosłych, która jednocześnie skłania do refleksji nad kierunkiem rozwoju przemysłu energetycznego i dbałości o środowisko naturalne.

Więcej na: http://humanitarium.eitplus.pl/

 

2. EDUPARK – Centrum Edukacji dla Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego

Gdańsk                                                                          

Stała wystawa EduParku obejmuje interaktywne stanowiska z pięciu dziedzin nauki, przy których poprzez zabawę, można samodzielnie badać prawa przyrody.

W Centrum eksponaty służą do zabawy – tu liczy się przede wszystkim aktywne działanie i dobry humor. Obsługę urządzeń wyjaśniają szczegółowe instrukcje, a w razie niejasności doświadczeni edukatorzy. Odwiedzający EduPark na wystawie odkryją tajemnice optyki oraz akustyki, zbudują most bez zaprawy, sprawdzą swój refleks i ułożą tułów anatomiczny człowieka.

Działy na naszej wystawie interaktywnej: Akustyka, Mechanika, Optyka, Człowiek, Środowisko.

Więcej na: http://edupark.gpnt.pl/

 

3. OGRÓD DOŚWIADCZEŃ IM. STANISŁAWA LEMA

Kraków

Poznawanie praw przyrody w Ogrodzie Doświadczeń odbywa się na powierzchni ponad sześciu hektarów parku. Rozmieszczone są w nim oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę. Ponadto na zwiedzających w parku czeka ekspozycja geologiczna „Geo-gródek”, ekspozycja sensoryczna „Zapachowo” oraz zielony labirynt z cytatami Stanisława Lema – „Lem-birynt”.

Więcej na: http://www.ogroddoswiadczen.pl/

 

4. ZOOM NATURY – Park Rekreacji

Janów Lubelski                                                          

Zoom Natury  to park rekreacji o powierzchni ponad 10 ha położony nad Zalewem Janowskim, znajduje się tu plaża, pasaże spacerowe, ścieżki rowerowe, siłownie zewnętrzne i bulodrom otoczone naturalną roślinnością.

Dla ciekawskich i aktywnych dzieci szczególnie polecamy nowoczesne laboratoria edukacyjne łączące poznawanie świata z zabawą. Obejmują one: główne Laboratorium Zoom Natury, Laboratorium Awifauny i Troposfery, Laboratorium Runo Leśne oraz Laboratorium Energii i Recyklingu, które przekazuje informacje na temat różnych rodzajów, źródeł oraz sposobów wykorzystania energii.

Więcej na: http://zoomnatury.pl/

 

5. CENTRUM PRZYRODNICZE – część Centrum Nauki Keplera

Zielona Góra

W ramach stałej ekspozycji znajdziemy tutaj  interaktywne stanowiska, które odnoszą się do różnych dziedzin nauki: fizyki, biologii, nauki o człowieku i Ziemi. W poznaniu wszystkiego pomagają pracownicy Centrum, specjaliści z różnych dziedzin nauki, którzy opowiadają np. o tym jak działa ludzkie oko, zmierzą naszą przewodność elektryczną, nasz puls, objaśnią jak działa „armata” powietrzna, jaką gęstość mają różne ciecze i jak wyglądają różne tkanki pod mikroskopem. Dużym zainteresowaniem cieszy się także stanowisko wirtualnej rzeczywistości w 3D, gdzie po założeniu gogli VR można znaleźć się w samym środku lasu jurajskiego i spotkać „oko w oko” z dinozaurem.

Więcej na: http://centrumprzyrodnicze.pl/

 

6. PLANETARIUM ŚLĄSKIE im. Mikołaja Kopernika

Chorzów

Największe polskie planetarium z kopułą o średnicy 23 metrów i miejscami dla 400 osób, położone w Parku Śląskim, które mieści również m.in. ZOO i wesołe miasteczko. W planetarium na wizytę z dziećmi polecamy szczególnie specjalne SEANSE DLA DZIECI, każdy z nich trwa ok. 30 minut.

Z wizytą u Pana Twardowskiego – seans zabiera nas w podróż do Pana Twardowskiego, który odkryje przed nami tajemnice Srebrnego Globu. Dowiemy się też jak i dlaczego szlachcic ów zamieszkał tak daleko od Ziemi.

Podróż Małego Księcia – inspirowany powieścią Antoine de Saint-Exupery`ego seans dla dzieci opowiada historię Małego Księcia i jego Róży. Proste animacje przemawiają do wyobraźni młodego widza, który podczas seansu ma również okazję poznać niektóre gwiazdozbiory.

Kometa nad Szwajcarską Doliną – planetarium zamienia się w statek kosmiczny, którym Berenika i Jurek udają się w fascynującą podróż w Kosmos. Dzieci z okien statku kosmicznego oglądają Księżyc, Marsa, Jowisza, doświadczają zderzenia z planetoidą…. Po długiej podróży docierają do tytułowej komety.

Więcej na: http://www.planetarium.edu.pl

 

7. SKANSEN – Muzeum Wsi Mazowieckiej

Sierpc

Dotychczas na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odtworzona została typowa wieś rzędowa. W jej skład wchodzi 9 zagród włościańskich z rejonu Mazowsza północno-zachodniego. W skansenie odtworzono również zagrodę z Rębowa, w skład której wchodzi wiatrak.

Oprócz możliwości zwiedzania zabudowy skansenu, Muzeum oferuje liczne atrakcje dla dzieci. I tak w sobotę 4 czerwca 2017 zaproponuje dzieciom wcielenie się w role ich rówieśników sprzed lat, wiodących codzienne życie na dawnej wsi. Młodzi zwiedzający będą mogli praktykować u plecionkarza i szewca, będą tkali na warsztacie tkackim, ubijali masło w kierzance, a nawet prali na tarze. Ponadto na terenie jednej z zagród dzieci dowiedzą się „Jak to ze zbożem było”, czyli będą mogły wziąć udział w mieleniu ziarna w żarnach, młóceniu zboża cepami i odwiewaniu ziarna, a nieopodal ujrzą pracę kieratu. Nie zabraknie także zabaw z gliną, podczas których każdy będzie mógł przekonać się, jak wyglądała praca na kole garncarskim, a także własnoręcznie wykonać odlewy i odciski dłoni lub inną, dowolną pracę plastyczną.

Więcej na: http://mwmskansen.pl

 

8. HYDROPOLIS – Centrum Wiedzy o Wodzie

Wrocław

Hydropolis to miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw.

Wystawę rozpoczyna 10 minutowa projekcja 360º na 65-metrowym ekranie, która opowiada o powstaniu wody na Ziemi.  Po filmie zwiedzający podążają na pozostałe części Hydropolis, gdzie m.in. nauczą się rozpoznawać rodzaje chmur, dotknięciem dłoni wywołają burzowy grzmot, dowiedzą się ile wody dziennie zużywa jeden mieszkaniec Wrocławia, sprawdzą działanie zegara wodnego, poznają funkcję wody w organizmie człowieka, zobaczą najbardziej przerażające stworzenia głębinowe i odkryją wraki zatopionych statków. Dodatkowo polecamy zatrzymanie się przez chwilę w strefie relaksu z widokiem na lasy deszczowe, najmłodszych ucieszy również strefa dzieci, gdzie czekają specjalnie przygotowane multimedialne gry.

Więcej na: http://hydropolis.pl/

 

9. CENTRUM HEWELIANUM

Gdańsk

Centrum Heweliamum łączy w sobie rekreację, edukację i popularyzację nauk przyrodniczych. Umiejscowione jest w wyjątkowej scenerii na Górze Gradowej w samym centrum Gdańska. Obejmuje obszar ponad 20 hektarów dawnego militarnego fortu – to również doskonałe miejsce na spacer, rekreację oraz podziwianie panoramy Głównego Miasta z dwóch punktów widokowych.

Dowiemy się tutaj jak powstaje diament? Skąd wiadomo, że Ziemia jest okrągła? Czy trudno jest zbudować igloo? Jaki wiek mają nasze uszy? Wśród wystaw stałych polecamy ekspozycję „Z Energią!”, na której znajduje się wszystko, co związane jest z wytwarzaniem energii i reenergią. Na kilkudziesięciu stanowiskach możemy obserwować, doświadczać, a także wywoływać różnorodne zjawiska. Ponadto zwiedzających centrum czeka na podróż do wnętrza Ziemi i spotkanie z wybuchającym wulkanem, największe zagadki matematyczne oraz wehikuł czasu, który zabierze na wycieczkę w przeszłość.

Więcej na: http://www.hewelianum.pl

 

10. EUREKA – wystawa interaktywnych doświadczeń

Szczecin

Na wystawę można patrzeć, jak na naukowe wesołe miasteczko. Znajduje się tutaj ponad 80 eksponatów które w prosty sposób demonstrują prawa fizyki. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy animatora, który zawsze znajduje się na wystawie.

Wśród dzieci bardzo dużą popularnością cieszy się kula plazmowa, piłka unoszona przez strumień powietrza, słyszalny szept z drugiego końca sali, który jest ogniskowany przez dużą czaszę, niekończący się tunel. Wystawa dla osób indywidualnych dostępna jest w środy i soboty.

Więcej na: http://www.fundacja-eureka.edu.pl/

 

11. CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Warszawa        

O Centrum Nauki Kopernik słyszał chyba każdy w Polsce. W Koperniku znajduje się sześć wystaw stałych: Nowy Świat w Ruchu, Człowiek i środowisko, Korzenie cywilizacji, Strefa światła, Re: generacja oraz Bzzz! – przeznaczona dla dzieci poniżej 5 roku życia. Goście mogą odwiedzić także Majsternię, Teatr Wysokich Napięć oraz Teatr Robotyczny, do których wstęp odbywa się w ramach jednego biletu wstępu.

Odwiedzając centrum warto skorzystać też z dodatkowych mini laboratoriów, które odbywają się każdego weekendu,  dzieci od 9 roku życia oraz dorośli za dodatkowa opłatą mogą wziąć udział w 45-minutowych w laboratoriach: chemicznym, fizycznym, biologicznym oraz pracowni robotycznej. Przed wizytą warto wcześniej zarezerwować bilety przez Internet.

Więcej na: http://www.kopernik.org.pl/

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.