Chorwacja podniesie opłaty motywacyjne dla OZE

Chorwacja podniesie opłaty motywacyjne dla producentów zielonej energii, by zwiększyć ich udział w mikście energetycznym. Ubocznym skutkiem tego działania będzie nieznaczny wzrost rachunków za energię elektryczną dla gospodarstw domowych.

Średni miesięczny rachunek za energię elektryczną będzie wyższy o 22,90 kun (ok. 13 zł – dop. KK). Jest to pierwsza tego rodzaju korekta dla produkcji ze źródeł odnawialnych w ciągu ostatnich czterech lat – powiedział chorwacki Minister Ochrony Środowiska i Energii, Tomislav Ćorić.

Premier Andrej Plenković oświadczył, że wzrost cen dla konsumentów jest wynikiem wcześniejszych zobowiązań, w tym m.in. promowania wykorzystania zielonych źródeł energii. Warty odnotowania jest również fakt, że Chorwacja wypełniła już swój cel związany z odpowiednim, procentowym udziałem OZE w krajowym mikście, wyznaczonym do 2020 roku.  Już w 2015 roku wyniósł on 29%, co stanowi wynik spełniający z naddatkiem unijne zobowiązania – wymagają one przekroczenia 27%-owego udziału OZE jeszcze do 2030 roku, choć spekuluje się, że w przyszłości będzie to nawet 30%.

Tak dobre rezultaty Chorwacja zawdzięcza przede wszystkim elektrowniom wodnym.

Previous Article

Zanieczyszczone powietrze zmniejsza efektywność fotowoltaiki

Next Article

Przetarg na elektryczne autobusy dla Szczecinka

Dodaj komentarz