Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W ciągu najbliższych 2 lat w Polsce powstanie 400 MW farm fotowoltaicznych

W ciągu najbliższych 2 lat w Polsce powstanie 400 MW farm fotowoltaicznych

Na polskim rynku fotowoltaiki może powstać ok. 400 MW instalacji już w ciągu 1-2 lat, co podwoi aktualny stan mocy zainstalowanych na polskim rynku PV. Instalacje te powstaną w efekcie wygranych pierwszych aukcji OZE z końca grudnia ‘2016 i końca czerwca ‘2017. Zwycięzcami zostało 298 firm z pojedynczymi projektami lub pakietami projektów. Firmy te, zbudują (lub przyczynią się do zbudowania) instalacji fotowoltaicznych o mocach poniżej 1 MW, o łącznej wartości inwestycji sięgającej 2 mld zł. Część z tych firm będzie brała także udział w kolejnej trzeciej aukcji, którą prezes URE ogłosi jeszcze pod koniec br., w której będą mogły brać też udział firmy z projektami o mocach powyżej 1 MW1 , konkurując z farmami wiatrowymi o ok. 150 MW kolejnych nowych mocy do podziału.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Warto przyjrzeć się projektom, ale przede wszystkim stojącym za nimi firmom, które albo same zrealizują inwestycje, albo będą szukać partnerów biznesowych, albo (na wzór doświadczeń sprzed dekady z energetyką wiatrową) sprzedadzą swoje projekty inwestorom. Instytut Energetyki Odnawialnej m.in. na podstawie danych z Krajowego Rejestru Sądowego oraz informacji publicznie dostępnych przygotował:

·    raport „Aukcje OZE – Fotowoltaika. Firmy fotowoltaiczne wygrywają w systemie aukcyjnym – prezentacja firm i projektów”. W raporcie omówiono i przedstawiono graficznie wyniki dwu pierwszych aukcji na projekty (instalacje) fotowoltaiczne. Przedstawiono charakterystykę firm oraz syntetyczne wyniki analiz struktury zwycięskich firm.

·    szczegółową bazę danych zwycięzców aukcji w branży fotowoltaicznej. Baza danych pozwala na wszechstronną analizę nowego, szybkorosnącego segmentu rynku OZE. Baza danych z kontaktami w formacie Excel jest dostępna na stronie internetowej IEO.

unnamed

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.