Dom za niecałe 30 tysięcy złotych – wszystko dzięki nowatorskim cegłom

Ten dom może wglądać na pierwszy rzut oka bardzo niepozornie, ale to konstrukcja naprawdę rewolucyjna. Powierzchnia tego budynku to około 40 metrów kwadratowych. Został on zbudowany z przypominających klocki LEGO cegieł wykonanych z plastiku z odzysku. Koszt postawienia tego niewielkiego domu wynosił 20 tysięcy pesos (około 26 tysięcy złotych).

Fernando Llanos, budując swój dom w Cundinamarca w Kolumbii rozważał długo w jaki sposób rozwiązać problem transportu materiałów budowlanych na plac budowy. Postanowił rozwiązać tą kwestię bardzo pomysłowo i skutecznie – wykorzystał on plastik pochodzący z recyclingu. W zagadnieniu tym pomógł mu architekt Oscar Mendez, który opracował system Conceptos Plastico – wykorzystuje on plastikowe, lekkie cegły do budowy domów z dala od szlaków komunikacyjnych. System ten zapewnia budulec, który jest nie tylko lekki, ale też tani.

Wykorzystanie plastiku z odzysku pozwala na zmniejszenie wpływu budownictwa na środowisko. Autorzy zdecydowali się na taki budulec, mimo że wykorzystanie nowego tworzywa byłoby prostsze. Jak mówi Mendez: Plastik z odzysku wymaga więcej eksperymentów.

Plastik do stworzenia cegieł został pozyskany z okolicznych przetwórni odpadów, które zajmują się sortowaniem śmieci i odzyskiwaniem surowców. Dodatkowo budowniczowie pozyskali także surowce z fabryk, wytwarzających plastikowe elementy (chodzi o pozostałości z produkcji etc).

Odzyskany plastik został następnie rozgrzany i umieszczony w stosownych formach. Wytworzone z plastiku cegły mają dobre własności izolacyjne, a ponadto odporne są na zapłon, a domy z nich zbudowane spełniają wszystkie lokalne normy dotyczące odporności na trzęsienia ziemi.

 

Pomysł tworzenia tego rodzaju domów powstał w roku 2011. Od tego czasu firma je produkująca rozrosła się do 15 osób. Niedawno firmie udało się ukończyć całe osiedle zbudowane w ten sposób. Zostało ono wybudowane jako tymczasowe schronienie dla 42 rodzin w Kolumbii.

Obecnie firma została nagrodzona kwotą 300 tysięcy dolarów przez Chivas Venture. Pieniądze te mają umożliwić wejście spółce na rynek globalny.

    3 komentarze

    1. Zapomnieliście tylko napisać iż dom ten mógł powstać za 30 tys. złotych bo nie posiada ŻADNEJ izolacji termicznej !!! (w krajach subtropikalnych to po prostu nie jest konieczne). U nas po dodaniu kosztów docieplenia i przystosowania takiej konstrukcji do naszych przepisów wyszłoby ok. 100 tys. złotych i… czar pryska, bo to daje 2500 złotych za metr, a to nie jest żadna rewelacja…

      1. Panie Ryszardzie, to ciekawostka, nie sugestia. W Polsce rozwiązanie sprawdzi się jedynie jako domek letniskowy/altanka.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Smog wróci jak bumerang

Następny artykuł

System automatycznego wyłączania paneli fotowoltaicznych

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,
%d bloggers like this: