Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Energia pływów i prądów morskich

energia pływów i prądów morskich

Energia pływów i prądów morskich

Energia zawarta w wodzie daje wiele możliwości. Można wykorzystać nie tylko energię spadku wody czy falowania, ale dużo więcej.

Energia pływów

Pływy to podnoszenie i opadanie poziomu wody w morzu i oceanie. Bardziej znane jako przypływy i odpływy. Zależą one przede wszystkim od przyciągania Księżyca i Słońca. Znaczenie ma też ukształtowanie terenu i głębokość. Ich energię wykorzystuje się w specjalnych elektrowniach pływowych, a pierwsza z nich powstała u wybrzeży Francji już w 1967 roku. Jest to też największa elektrownia pływowa. Pracują tam dwadzieścia cztery turbiny. Inne elektrownie pływowe są zbudowane na terenach Wielkiej Brytanii, Rosji, Kanady i Chin.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Lokalizacja

Najlepszym miejscem na budowę elektrowni pływowej jest połączenie zbiornika wody z morzem w takim miejscu, w którym występują duże spadki wody. Buduje się tam tamę z turbinami wodnymi. Są one napędzane zmianą poziomu wody.

„Podmorskie młyny”

To taki bardziej ekologiczny pomysł wykorzystania ruchu wody. Turbiny wodne znajdują się poniżej poziomu morza, w miejscu gdzie ruch wody jest częsty, na przykład w cieśninie. Wyglądają jak takie podwodne wiatraki. Umiejscowione są na tyle nisko, że nad nimi swobodnie mogą przepływać statki. Kręcą się też na tyle wolno, że nie zagrażają żyjącym tam rybom.

Czy to jest opłacalne?

Ogromnym plusem takich elektrowni jest brak zapotrzebowania na paliwo. Ważne jest też to, że działają niezależnie od warunków atmosferycznych. Pływy zawsze są takie same – nie ważne jaka jest pogoda. Niestety, takie elektrownie są bardzo kosztowne, więc wyprodukowana energia jest dość droga.

Energia prądów morskich

Ta, choć ma bardzo dużą moc, nie jest prawie w ogóle wykorzystywana. Nie wiadomo, jakie skutki przyniosłoby pobieranie energii z prądów morskich. Może zakłóciłoby to naturalną równowagę środowiska? Może spowodowało zmiany klimatyczne? Na razie nie podejmuje się tego ryzyka, ale może po szerszych badaniach dojdzie do wykorzystywania tej energii.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Pływy

Prądy morskie

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.