Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Historia plastikowej butelki

historia plastikowej butelki

Historia plastikowej butelki

Butelka z napojem, którą kupujemy w sklepie, jest właśnie w połowie swojej drogi. Jaki jest jej początek? Co dzieje się z nią po przetworzeniu? Możliwości jest kilka.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zanim butelka PET czyli taka typowa plastikowa butelka na napoje, znajdzie się w sklepie, musi zostać wykonana w zakładzie produkcyjnym. Najpierw tworzy się preformę i uzyskuje odpowiedni kształt. Następnie, na odpowiedniej maszynie, jest ona rozdmuchiwana. Wszystko to dzieje się w bardzo wysokich temperaturach. Materiał jest elastyczny i można z niego stworzyć każdy kształt, jaki tylko chcemy!

Później butelka trafia do zakładu, w którym produkuje się napój. Tam jest napełniana  i dostaje etykietę. Następnie pakuje się ją do samochodu i przewozi do hurtowni, a z niej do naszych sklepów.

Każdą butelkę ktoś wreszcie kupuje. Pijesz z niej sok, napój albo wodę. Rodzice kupują w nich środki czystości. Nasze domy są ich pełne. A kiedy opróżnimy już kolejny plastikowy pojemnik, to co się z nim dzieje? Gdybyśmy zostawiali go ot tak, albo rzucili na trawnik, żeby się rozłożyła, musielibyśmy czekać aż 500 lat! Dlatego też tych butelek nie powinno się wyrzucać do ogólnych, niesegregowanych pojemników na śmieci. Powinny one trafić do pojemników na plastik. Koniecznie zgniecione i bez zakrętki, bo wtedy zajmują 5 razy mniej miejsca.

Z pojemników na śmieci plastikowe, nasze butelki powędrują do zakładu, który rozdrobni i przetopi zużyte opakowania. Powstałą masę „butelkową” oczyszcza się, aby można było ją użyć ponownie. Z takiego tworzywa wykonuje się nowe pojemniki, na przykład na środki czystości, izolacje, folie czy ekrany dźwiękowe, które znajdują się przy drogach. Czy wiesz, że z takich butelek można wyprodukować materiał polarowy, z którego powstają ciepłe kurtki i bluzy?

Istnieje też inny, dużo szybszy sposób na wykorzystanie starych butelek. Możesz ich użyć w domu. Oczywiście, na pierwszy rzut oka nie wyglądają zachęcająco, ale wystarczy trochę farby, kolorowego papieru, nożyczki, klej i głowa pełna pomysłów! Chłopcy mogą z butelek wykonać rakiety kosmiczne, samoloty albo samochody. Dziewczynki zrobią świnki-skarbonki, wesołe pingwinki albo fotele dla lalek. Jako prezent dla mamy z butelki wykonacie elegancki wazonik, doniczkę albo stojak na biżuterię. A jeśli poprosicie tatę o pomoc, razem będziecie mogli zrobić karmnik dla ptaków, a nawet oryginalną lampę. Ogranicza was tylko wyobraźnia! To ty decydujesz, co stanie się ze zwykłą plastikową butelką: po prostu ją wyrzucisz czy zamienisz w dzieło sztuki?

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Butelka PET

Recykling

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.