Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Hornsea Project Two

Hornsea Project Two

Hornsea Project Two

Leżąca 89 km od wschodniego brzegu Wielkiej Brytanii wielka farma wiatrowa, nazwana Hornsea Project Two, jest obecnie w fazie budowy realizowanej przez duńską spółkę Dong Energy. Projekt ma stać się największą elektrownią wiatrową na świecie. Zainstalowana moc wyniesie ponad 1 800 MW (stanowi to jedną trzecią całej mocy wszystkich elektrowni wiatrowych w Polsce). Planowaną produkcję ma zapewnić około 300 turbin o mocy 7 MW każda.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Prezes brytyjskiego oddziału Dong Energy Brent Cheshire ocenia, że nowa elektrownia zasili w prąd ponad 1.6 mln domów. Dodatkowo zaznacza, że obecność instalacji tej wielkości będzie miała duży wpływ na dalsze obniżki cen energii pochodzącej z przybrzeżnych elektrowni wiatrowych. Prognozuje też ciągły wzrost mocy turbin, wspominając o planach firmy Vestas, która pracuje nad wytworzeniem turbin wiatrowych o mocy 10MW (obecnie w Polsce używane są 1-2MW).

Pomimo planów wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej firma ciągle realizuje plan utrzymania swojej dominacji na wyspach. Obecnie posiada w tamtych rejonach ponad 50% całości mocy zainstalowanej w Europie jako offshore (przybrzeżne instalacje energetyki wiatrowej).

Vestats opiera się na badaniach zadowolenia społecznego, w którym przytłaczająca większość obywateli Wielkiej Brytanii wypowiedziała się pozytywnie na temat “wiatraków”, które są obecnie głównym źródłem energii odnawialnej. Tamtejsze społeczeństwo ceni je za brak emisji dwutlenku węgla i większe bezpieczeństwo w porównaniu do konkurencyjnych elektrowni jądrowych.

Pomysł jest kontynuacją wcześniejszego projektu firmy, Hornsea Project One, czyli farmy wiatrowej o mocy 1 200 MW. Mimo, iż Hornsea Project Two będzie gotowa dopiero w 2020 roku Dong Energy już w chwili obecnej wychodzi z projektem Hornsea Project Three, która ma pobić dotychczasowy rekord i osiągnąć ponad 2 400 MW zainstalowanej mocy (to prawie połowa całości mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych znajdujących się w Polsce).

Jeżeli Wielka Brytania utrzyma tempo przyrostu mocy zainstalowanej w turbinach wiatrowych, w 2020 roku zrealizuje swój cel w kwestii OZE – czyli 10% udział energii wiatrowej w miksie energetycznym kraju.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.