Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Czy jesteśmy skazani na nieustanne podwyżki cen prądu?

Opłata za OZE na rachunkach za prąd

Czy jesteśmy skazani na nieustanne podwyżki cen prądu?

Już na początku 2018 roku cena prądu pójdzie w górę o kilka procent, o czym w ostatnich dniach doniósł magazyn Rzeczpospolita. Według powyższego źródła, w Urzędzie Regulacji Energetyki zostały złożone wnioski dotyczące podniesienia opłat dla klientów indywidualnych. Zmiany miałyby dotyczyć przede wszystkim osób korzystających z usług takich operatorów, jak Tauron Polska Energia, Energa, Polska Grupa Energetyczna (PGE) i Enea.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Podwyżki mają swoje uzasadnienie przede wszystkim w związku ze wzrostem zarówno cen węgla, jak również uprawnień do emisji CO2. Wszystko to przełoży się nie tylko na podwyższenie cen prądu, ale także spowoduje zwiększenie wysokości taryf ciepłowniczych nawet o kilka procent. Zmiany te będą odczuwalne przede wszystkim na początku kolejnego roku oraz w następnym sezonie grzewczym.

W obliczu zachodzących zmian zasadne staje się pytanie, jak długo korzystanie z prądu oferowanego przez największych operatorów będzie jeszcze opłacalne?

Funkcjonowanie we współczesnym świecie wymusza na jego uczestnikach niemal całodobowy dostęp do prądu, jednak korzystanie z ofert wiodących operatorów sieci energetycznych nie jest jedynym wyjściem. Rozwój współczesnej technologii oferuje bowiem wiele innych rozwiązań, które mogą być nie tylko tańsze, ale również bardziej ekologiczne.

fotowoltaika pv

Fotowoltaika – prąd ze słońca

Dobrym tego przykładem jest wykorzystywanie rozwiązań oferowanych przez branżę fotowoltaiczną, opierających się na pozyskiwaniu prądu elektrycznego z energii słonecznej. Zastosowane w panelach PV ogniwa oparte na krzemie lub innych materiałach półprzewodnikowych (jak np. tellurek kadmu – CdTe lub mieszaninie miedzi, galu, indu i selenu – CIGS) umożliwiają wydajność od kilkunastu do nawet 24%.

Wykorzystywanie fotowoltaiki jest obecnie bardzo rozpowszechnione; można ją spotkać np. na największych polskich uczelniach (Nowy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego pełen zielonych rozwiązań), dachach rodzimych bloków (Instalacja fotowoltaiczna na dachu bloku? To możliwe!), a nawet na ulicach (Fotowoltaiczne drzewo w Płocku). Stają się też coraz powszechniejsze wśród właścicieli domów jednorodzinnych i gospodarstw, ponieważ umożliwiają zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy za sprawą częściowego uniezależnienia się od oferty dostawcy energii elektrycznej. Więcej informacji technicznych na temat paneli PV można znaleźć w artykule: Panele PV – rodzaje i sprawność ogniw.

Czy będąc właścicielem domu jednorodzinnego w Polsce warto zainwestować w fotowoltaikę?

Tak. Na mocy ustawy o OZE nadwyżki prądu powstałe latem „magazynujemy” w sieci i możemy wykorzystać w dowolnym momencie cyklu rozliczeniowego. Energia powstała w słoneczne dni, może służyć nam zatem do ogrzania mieszkania czy napędzenia komputera. Zależnie od mocy instalacji możemy bezpłatnie pobrać z sieci 80% (przy mniej niż 10 kWp) lub 70% (w instalacjach większych niż 10 kWp). Ustawa o OZE pozwala skutecznie ominąć dodatkowy koszt w przypadku domowego źródła prądu – akumulatorów. Do tego sam rynek fotowoltaiki konsumenckiej w Polsce rozwija się dynamicznie, dlatego wciąż pojawiają się nowe metody finansowania instalacji – takie jak np. abonament – w którym miesięczne opłaty możemy spłacać z oszczędności pochodzących z  rachunków za prąd.

tracker fotowoltaika pv

System hybrydowy – współpraca turbiny wiatrowej z panelami fotowoltaicznymi

Zmodyfikowaną formą zasilania gospodarstwa domowego dzięki odnawialnym źródłom energii jest tak zwany system hybrydowy, oparty na współpracy urządzeń fotowoltaicznych z turbinami wiatrowymi. Choć ten system nie jest nazbyt często spotykany, to niesie ze sobą niemałe oszczędności – wzajemne uzupełnianie się jego komponentów pomaga w szybszym wygenerowaniu potrzebnej ilości energii, co finalnie przekłada się również na szybszy zwrot kosztów, jakie poniosło się podczas zakupu tego typu instalacji. System hybrydowy właściwie dobrany do zapotrzebowania danego budynku będzie w stanie pomóc szybciej generować oszczędności. Warto również wiedzieć, że ewentualne nadwyżki wyprodukowanej energii można odsprzedawać do sieci, odzyskując tym samym część środków pieniężnych. Szerzej na temat systemu hybrydowego można przeczytać w tekście: System hybrydowy: współpraca fotowoltaiki z turbiną wiatrową.

pompa ciepła

Pompy ciepła – ekologiczny sposób na ogrzanie domu

Z perspektywy właściciela domu jednorodzinnego rozwiązaniem wartym rozważenia może być zamontowanie w budynku pompy ciepła. Choć metoda ta nie należy do tanich, to zdaniem ekspertów poniesione koszty mogą zwrócić się nawet w przeciągu sześciu lat eksploatacji, ponieważ pompy ciepła zużywają nawet o trzy razy mniej energii niż standardowe kotły gazowe. Zamontowanie tego typu pompy sprawia, że w budynku nie ma potrzeby budowania komina oraz przeznaczenia osobnego pomieszczenia na kotłownię. W sezonie zimowym urządzenie to ogrzeje domostwo, natomiast w lecie – za sprawą działania zbliżonego do rekuperatora – będzie w stanie ochłodzić pomieszczenia.

Pompa ciepła jest urządzeniem bardzo czystym i ekologicznym; nie wymaga zasilania paliwami kopalnymi, zatem nie generuje spalin i nie emituje szkodliwych ilości dwutlenku węgla. Można nią zarządzać za pomocą zdalnego sterowania, co oszczędza czas i energię użytkowników.  Więcej informacji o pompach ciepła można znaleźć w artykule: Korzyści płynące z montażu pompy ciepła.

Termomodernizacja domu 1

Dom pasywny lub zeroenergetyczny

Dla osób, które dopiero zastanawiają się nad wybudowaniem własnego domu i chcą, by comiesięczne opłaty nie przyprawiały ich o szybsze bicie serca, dobrym rozwiązaniem może okazać się dom pasywny lub zeroenergetyczny. Dom pasywny to taki rodzaj budynku, który przede wszystkim zapobiega marnowaniu energii. Przy projektowaniu tego typu domostwa niezbędne są właściwe wyliczenia, dzięki którym możliwe jest zminimalizowanie strat energii. W tym przypadku bardzo istotne są takie kwestie, jak właściwe zorientowanie budynku względem stron świata, a nawet odpowiednie rozplanowanie ogrodu.

Koszt budowy tego typu domu jest wyższy od standardowego o około 8-15% (przy niewłaściwym projektowaniu koszty te mogą wzrosnąć nawet do 35%); jednak należy mieć świadomość, że jest to stosunkowe nowe rozwiązanie na rodzimym gruncie. Przykładowo, w Niemczech dodatkowe koszty związane z budową domu pasywnego wzrastają o zaledwie 3-8% względem zwykłego budynku.

Domy pasywne charakteryzują się właściwą izolacją zapobiegającą stratom ciepła oraz wykorzystywaniem urządzeń fotowoltaicznych pobierających energię z promieni słonecznych. Domy zeroenergetyczne posiadają wszystkie te powyższe cechy; za sprawą technologii użytej przy ich budowie są one uniezależnione od dostaw energii z zewnątrz, a za pomocą wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych cechują się brakiem emisji szkodliwych substancji. Tego typu budynki są nie tylko energooszczędne, ale także ekologiczne – udowodniono, że wpływają one na zmniejszenie smogu, co stanowi odpowiedź na jeden z ważniejszych problemów współczesnego świata. Szerzej o domach zeroenergetycznych można przeczytać w tekście: Budownictwo zeroenergetyczne.

Warto również podkreślić, że już w 2013 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zainicjował program dopłat skierowany do budownictwa jedno- i wielorodzinnego opartego na zmniejszonym zapotrzebowaniu na energię. Dokument ten wprowadza standardy energetyczne (NF40 oraz NF15), z których NF15 stanowi właśnie odpowiednik standardu domu pasywnego.

Z przykładami realizacji budynków pasywnych można zapoznać się w tekście: Osiem domów, które generują więcej energii niż zużywają, a więcej informacji o domie zeroenergetycznym można znaleźć w artykule: Dom Zeroenergetyczny, czyli Dom Pasywny z fotowoltaiką!

Termomodernizacja

Termomodernizacja to proces wprowadzania zmian, które w sposób znaczący obniżają koszty ogrzewania budynku przy jednoczesnej poprawie poziomu termicznego. Zapewnia ona przede wszystkim ekonomiczniejsze i energooszczędne ogrzewanie pomieszczeń oraz oszczędzanie wody użytkowej. Termomodernizacja bywa rozwiązaniem idealnym dla budynków użyteczności publicznej, bloków, a także dla domów jednorodzinnych, w których podstawowa izolacja nie była zbyt dobrej jakości.

Po zapoznaniu się z powyższymi możliwościami można jednoznacznie stwierdzić, że nie jesteśmy skazani na pogodzenie się ze stopniowym zwiększaniem cen energii elektrycznej. Choć początkowo może się wydawać, że koszt zakupu urządzeń opierających się o zielone rozwiązania jest spory, to należy podkreślić, że wydane na ten cel pieniądze mogą się zwrócić już na przestrzeni kilku kolejnych lat.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.