Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Kanadzie budowę kopalni wstrzymały… indiańskie wierzenia

odejście od węgla

W Kanadzie budowę kopalni wstrzymały… indiańskie wierzenia

Nie jest tajemnicą, że budowanie kopalni bardzo często spotyka się ze sporą niechęcią, przede wszystkim ze strony osób zorientowanych w tym temacie. Ich podejście jest usprawiedliwione możliwymi nieprzyjemnymi konsekwencjami posiadania kopalni w swej najbliższej okolicy, wśród których mogą się znaleźć np. niedobory wody lub postępujące zubożanie społeczeństwa. Nieprzychylne nastawienie do kopalń może być także motywowane działaniami niejednoznacznymi moralnie, jak miało to miejsce w przypadku wycinania w Niemczech prastarego lasu, aby w jego miejscu wybudować kopalnię węgla brunatnego.

O ile powyższe argumenty można uznać za racjonalne i podparte rzetelnymi badaniami, to sprawa komplikuje się, kiedy inwestycję komplikują prywatne przekonania. Tego typu impas pojawił się niedawno w Kanadzie, gdzie budowę kopalni miedzi zablokowano m.in. ze względu na indiańskie wierzenia.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Plemię Stk’emlúpsemc te Secwépemc zaprotestowało przeciwko budowie nowej kopalni, ponieważ tereny, na których miała ona powstać, nie tylko należą do nich, ale także są ściśle związane z ich lokalnymi legendami, tworząc tym samym zręby ich tożsamości.

Sytuacja jest patowa, ponieważ Indianie nie chcą ustąpić, a inwestor, polska spółka KGHM, wpompował już w ten teren 600 mln zł.

Co więcej, w grudniu 2017 r. zaangażowani w sprawę ministrowie Kolumbii Brytyjskiej nie przyznali planowanej inwestycji certyfikatu środowiskowego, tym samym skutecznie blokując dalsze prace. Powodem takiej decyzji była analiza, z której wynikało, że możliwych skutków ubocznych powstania kopalni na tym terenie byłoby zbyt wiele, a z 53. potencjalnych zagrożeń aż 21 uznano za „umiarkowane i duże”.

– Obecnie KGHM oczekuje na decyzję władz federalnych, która pozwoli poznać ostateczną opinię władz kanadyjskich co do realizacji projektu Ajax w obecnym kształcie. Po zapoznaniu się z tą decyzją będziemy analizować dalsze kroki, uwzględniając m.in. możliwość odwołania się od decyzji do Sądu Najwyższego Kolumbii Brytyjskiej – skomentowała Justyna Mosoń z KGHM w wywiadzie udzielonym portalowi businessinsider.com.pl.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.