Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koszty emisji dwutlenku węgla w Polsce sięgają miliardów złotych

Koszty emisji dwutlenku węgla w Polsce sięgają miliardów złotych

Emisja dwutlenku węgla emitowanego przez polski przemysł energetyczny stanowi coraz większe obciążenie dla gospodarki. W kolejnym okresie rozliczeniowym EU ETS (czyli w latach 2021-2030) koszt ten może być ogromny; już teraz polskie grupy energetyczne kontrolowane przez państwo (Enea, Energa, PGE i Tauron) wyemitowały dwutlenek węgla warty ponad 1,8 miliarda złotych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

III okres rozliczeniowy  EU ETS (system handlu prawami do emisji CO2) rozpoczął się w roku 2013. Zasady tego okresu w porównaniu do dwóch pierwszych, uległy istotnej zmianie – wprowadzono liniowy spadek ilości darmowych praw do emisji, jakie przyznawane są zainteresowanym. Spowodowało to wzrost cen tych praw.

Od rozpoczęcia się III okresu EU ETS nie ma już ucieczki od kosztów emisji CO2; bezpłatne uprawnienia przyznawane docelowo mają być tylko w przypadkach tak zwanych derogacji, czyli inwestycji wpisanych w Krajowym Planie Inwestycyjnym. Kara za nieprzestrzeganie tych regulacji wynosi 100 euro za tonę dwutlenku węgla (plus koszty wspomnianych praw).

W zeszłym roku kontrolowane przez Skarb Państwa grupy energetyczne wydały na prawa do emisji CO2 1,84 miliarda złotych. Jeśli do kwoty tej doda się koszty emisji dwutlenku węgla przez grupę ZE PAK, to całkowita kwota wynosi ponad 2,15 miliarda złotych. W latach 2014-16 sumarycznie na prawa do emisji dwutlenku węgla wydano prawie pięć miliardów złotych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.