Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W krajach bałtyckich spodziewany jest deficyt mocy wytwórczych

sieć

W krajach bałtyckich spodziewany jest deficyt mocy wytwórczych

W ciągu najbliższej dekady na Łotwie oraz w pozostałych państwach bałtyckich spodziewany jest deficyt mocy wytwórczych. W celu zapewnienia wystarczającego zapotrzebowania na energię, stopniowo wzrasta rola łączenia systemów elektroenergetycznych, rozbudowy sieci przesyłowej oraz coraz silniejszej integracja bałtyckich systemów energetycznych z europejskim systemem energii. Taki wniosek wynika z raportu łotewskiego operatora sieci przesyłowej Augstsprieguma tikls (AT).

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Podobnie do państw skandynawskich, Estonia oraz Łotwa muszą wdrożyć krajową platformę służącą wymianie informacji, która przyczyniłaby się do cyfryzacji systemu energetycznego, zapewniłaby zdecentralizowaną produkcję energii i aktywny udziału graczy rynkowych w zbilansowaniu systemu i zapewnieniu rezerw – powiedział Varis Boks, prezes zarządu AT.

W przeciągu najbliższych 10. lat w państwach bałtyckich, a w szczególności na Litwie i w Estonii, wyłączona zostanie niemal połowa mocy, która została zainstalowana w największych tamtejszych elektrociepłowniach. Aby nie spadł poziom niezawodności dostaw na Łotwę, ważne jest zapewnienie odpowiednich mocy wytwórczych w tym kraju.

Jak wynika z opublikowanego raportu, zgodnie z oczekiwaniami w ciągu najbliższych lat spadną moce zainstalowane w energetyce konwencjonalnej. Wzrośnie natomiast rola małej, zdecentralizowanej produkcji energii oraz aktywnych odbiorców. Zarówno na Łotwie, jak i w innych państwach bałtyckich, bardzo istotne jest, by zapewnić elastyczność po stronie generującej popyt na energię.

Na podstawie wspomnianego dokumentu oraz opracowanego przez AT 10-letniego planu rozwoju, tworzony jest również projekt rozbudowy ENTSO-E (Europejskiej Sieci Operatorów Systemów Przesyłowych Energii Elektrycznej). Jest to jeden z głównych dokumentów, na podstawie którego państwa Unii Europejskiej mogą uzyskać dofinansowanie ze środków unijnych na rozwój swoich systemów elektroenergetycznych oraz na rzecz integracji rodzimego rynku energetycznego.

Źródła: Baltic Course

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.