Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Luksemburg kupi od Litwy zieloną energię

wiatraki-oze

Luksemburg kupi od Litwy zieloną energię

Jak czytamy w komunikacie stowarzyszenia WindEurope, przedstawiciele Litwy i Luksemburga podpisali porozumienie dotyczące transferu statystycznego energii z odnawialnych źródeł. Na mocy tego dokumentu Litwa „na papierze” będzie sprzedawać Luksemburgowi określoną ilość energii odnawialnej w latach 2018–2020. Umowę zawarto 26 października br.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Powyższy mechanizm współpracy po raz pierwszy został użyty przez państwa członkowskie UE do wdrażania i realizacji celów unijnych zawartych w dyrektywie o promocji OZE.

Mechanizm elastyczności, zwany transferem statystycznym, pomiędzy krajami członkowskimi polega na tym, że na podstawie umowy międzynarodowej kraje przekazują sobie nadwyżki energii po tzw. kosztach krańcowych, najczęściej w celach spełnienia wymogów UE.

Powyższe porozumienie ułatwi Luksemburgowi realizację wymagań Unii Europejskiej, dotyczących udziału OZE w miksie energetyczym na poziomie 11 procent. W 2015 roku udział ten w Luksemburgu wyniósł 5 procent, z kolei na Litwie aż 25 procent, przy czym kraj ze stolicą w Wilnie dąży do jedynie 23-procentowego udziału OZE. Porozumienie jest korzystne także dla Litwy. Obecnie państwo to posiada około 500 MW mocy zainstalowanej w ramach energetyki wiatrowej. Litwa może reinwestować uzyskane z tej transakcji dochody w sektorze energetycznym. Wzrost zdolności wiatrowych na Litwie umocni lokalny łańcuch dostaw energii elektrycznej. Zaktualizowana przez Litwę krajowa strategia energetyczna, która będzie niebawem omawiana w tamtejszym parlamencie, zakłada produkcję OZE w wysokości 30 procent do 2020 roku, 45 procent do 2030 oraz 80 procent do 2050 roku.

Kurier.it informuje, że w bieżącym roku Litwa wyprodukowała łącznie 1187 GWh energii elektrycznej, a zużyła jej 5106 GWh. Elektrownie wodne wygenerowały 296,4 GWh, elektrownie bazujące na biomasie – 221 GWh, fotowoltaika – 36,8 GWh. Więcej informacji o litewskim sektorze OZE można przeczytać w artykule Elektrownie wiatrowe na Litwie wygenerowały 50 % energii.

Źródła: WindEurope, Kurier.it,

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.