Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Maroko i BYD nawiązują współpracę

Maroko i BYD nawiązują współpracę

Chiński producent pojazdów elektrycznych – firma BYD, której inwestorem jest m.in. amerykański miliarder Warren Buffett – podpisał umowę dotyczącą uruchomienia w Maroku fabryki samochodów, autobusów i ciężarówek elektrycznych.

Siedziba zakładu produkcyjnego będzie znajdowała się w obecnie powstającym nowym mieście noszącym imię króla Mohammeda VI – Tangier Tech City.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Głównym celem podpisanej między władzami Maroka i chińskim koncernem umowy jest stworzenie ,,północnoafrykańskiej Doliny Krzemowej”.

Przypomnieć należy, że BYD to nie pierwsza firma motoryzacyjna, która inwestuje w Maroku. Już wcześniej swoje zakłady produkcyjne otworzyli w tym kraju Renault oraz Grupa PSA.

Inwestycje chińskiego podmiotu zadziwiają swoim rozmachem. Wcześniej kosztem rzędu dwudziestu milionów dolarów została otwarta fabryka autobusów elektrycznych, zlokalizowana w węgierskim Komarom. Jej moce wytwórcze obliczono na czterysta sztuk pojazdów rocznie, a całość produkcji zostanie skierowana na rynek europejski.

Kolejnym przykładem ekspansji na wielką skalę są zamiary uruchomienia przez BYD zakładów produkcyjnych we Francji, które podobnie jak te na Węgrzech mają produkować autobusy elektryczne.

Ponadto firma BYD nawiązała współpracę z brytyjską firmą Alexander Dennis Limited (ADL), dzięki czemu możliwe było wygranie przetargu na dostarczenie elektrycznych autobusów do Liverpoolu i Londynu.

Plany zawładnięcia rynkiem nie ograniczają się tylko do Europy. Także w Ameryce Północnej pojawiają się hale montażowe z chińskim logo. Zakład produkcyjny w Kalifornii oraz plany budowy podobnego na terenie Kanady są tego najlepszym przykładem. Powstawać tam będą samochody użytkowe o krótkim zasięgu, takie jak śmieciarki oraz samochody dostawcze.

W związku ze stopniowymi planami wycofywania samochodów spalinowych z rynku chińskiego również tutaj BYD zamierza odcisnąć swój ślad. Temu ma służyć ścisła współpraca z Daimlerem, która powinna zaowocować w przyszłości wprowadzeniem na rynek Państwa Środka nowych modeli pojazdów elektrycznych.

Ambitne podejście do elektromobilności, jakie prezentuje BYD, jest na rękę władzom Maroka, które zamierzają w niedługim czasie otworzyć na swoim terytorium kolejne hale montażowe i uczynić ten kraj jednym z największych producentów samochodów elektrycznych na świecie.

Maroko było jednym z nielicznych krajów w regionie, które uniknęło dużego spadku bezpośrednich inwestycji zagranicznych podczas globalnego kryzysu finansowego w latach 2008–2010 oraz konsekwencji arabskiej wiosny ludów. Dzięki umiejętnemu połączeniu niskiej inflacji i dużych ulg finansowych, a także niezłej infrastrukturze transportowej, obecnie Maroko przyciąga firmy motoryzacyjne z całego świata.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.