Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ministerstwo Środowiska ws. postanowienia wiceprezesa Trybunału dot. Puszczy Białowieskiej

Ministerstwo Środowiska ws. postanowienia wiceprezesa Trybunału dot. Puszczy Białowieskiej

28 lipca 2017 r. Ministerstwo Środowiska za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP otrzymało postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiocie środka tymczasowego.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Postanowienie Trybunału dotyczy tymczasowego wstrzymania aktywnych działań gospodarki leśnej na wybranych siedliskach oraz usuwania ponad stuletnich martwych świerków na obszarze Puszczy Białowieskiej, a także wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze Nadleśnictwa Białowieża, za wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu.

Odnosząc się do treści postanowienia, Ministerstwo Środowiska zapewnia, że na terenie Puszczy Białowieskiej, objętej obszarem Natura 2000,  prowadzi jedynie niezbędne działania, mające na celu  zapewnienie bezpieczeństwa publicznego. Tym samym prowadzone działania są zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE. Jednocześnie Ministerstwo Środowiska zapewnia, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej odpowie Trybunałowi Sprawiedliwości w wyznaczonym terminie.

Należy podkreślić, że ww. postanowienie nie ma wpływu na merytoryczne rozstrzygnięcie przez Trybunał sporu między Komisją Europejską a Rzeczpospolitą Polską w zakresie zgodności działań ochronnych na obszarze Puszczy Białowieskiej z prawem Unii Europejskiej.

Zespół ds. zabezpieczenia bezpieczeństwa publicznego

W celu zapewnienia bezpieczeństwa na terenie Puszczy Białowieskiej został także powołany Zespół doradczy do oceny zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez drzewa martwe i osłabione na terenie nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka. Zespół powstał na podstawie decyzji dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Celem Zespołu jest w szczególności analiza wniosków nadleśniczych nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka o dokonanie oceny zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez martwe i osłabione drzewa oraz sporządzanie opinii na ten temat.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.