Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ministerstwo Środowiska wspiera węgiel, ale także Odnawialne Źródła Energii

Ministerstwo Środowiska wspiera węgiel, ale także Odnawialne Źródła Energii

Ministerstwo Środowiska wspiera węgiel, ale także Odnawialne Źródła Energii

Polska w 2018 roku ma być gospodarzem szczytu klimatycznego COP24. Jak zapowiada wiceminister środowiska Paweł Sałek: Podczas tej konferencji będziemy chcieli pokazać innym państwom, jak doprowadzić do neutralności emisji, posługując się innowacją oraz techniką wchłaniania CO2 przez glebę i lasy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wiceminister Sałek jest także pełnomocnikiem rządu do spraw polityki klimatycznej. Wspiera on zrównoważony rozwój polskiej energetyki. Polskie bezpieczeństwo energetyczne zależy od węgla, który pozostaje naszym podstawowym surowcem, Jednak nadal powinniśmy inwestować w odnawialne źródła energii i czyste technologie węglowe. Powinniśmy się rozwijać w sposób zrównoważony – mówi Paweł Sałek.

Minister środowiska, prof. Jan Szyszko, jest zdania, że bezpieczeństwo energetyczne kraju budowane musi być na własnych zasobach energetycznych: Mamy ogromne zasoby tradycyjnych źródeł energii. Dzięki porozumieniu paryskiemu zabezpieczyliśmy swoją niezależność w zakresie możliwości prowadzenia polityki klimatycznej na bazie własnych zasobów energetycznych i technologii.

Mimo tego dyskretnego nacisku na energetykę węglową minister środowiska zaznacza, że polityka energetyczna jest częścią polityki klimatycznej, do której polski rząd przywiązuje sporą uwagę. Polska przywiązuje ogromną wagę do polityki klimatycznej, czego przykładem może być m.in. realizacja naszych zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto oraz organizacja kolejnego szczytu COP – zaznacza prof. Szyszko.

Co dla obecnego rządu oznacza zrównoważony rozwój? Przedstawiciele resortu środowiska pozytywnie wypowiadają się o Porozumieniu Paryskim, zaznaczając jednak, że: Dzisiaj, w świetle tych zapisów, każde państwo może kształtować swoją politykę klimatyczną i energetyczną w zależności od swoich możliwości oraz swojej specyfiki surowcowej i geograficznej – komentował wiceminister Sałek. Dla Polski bardzo istotna jest ta dobrowolność, ponieważ pozwala na własną ścieżkę osiągnięcia celów polityki klimatycznej. Polskie bezpieczeństwo energetyczne zależy od węgla, który pozostaje naszym podstawowym surowcem. Jednak nadal powinniśmy inwestować w odnawialne źródła energii i czyste technologie węglowe. Powinniśmy się rozwijać w sposób zrównoważony – podsumowuje wiceminister.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.