Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Projekt ustawy o wspieraniu elektromobilności niebawem gotowy

Projekt ustawy o wspieraniu elektromobilności niebawem gotowy

Jak poinformowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, polski rząd ma zamiar niebawem przedstawić projekt ustawy dotyczącej elektromobilności. W ramach tej ustawy przygotowano wiele preferencyjnych warunków dla osób kupujących pojazdy elektryczne. Wiceminister wymienia między innymi takie benefity jak np. zwolnienie z akcyzy. Dodatkowo ustawa ma wprowadzić zmiany w zasadach dotyczących rozdziału funduszy unijnych przeznaczonych na zakup pojazdów dla komunikacji zbiorowej – pierwszeństwo mieć mają pojazdy o zerowej emisji.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Na czwartkowym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii, wiceminister Emilewicz informowała, na jakie benefity będą mogli liczyć operatorzy komunikacji miejskiej przy zakupach pojazdów zero emisyjnych. Będzie to jednak wymagało pewnych negocjacji z Komisją Europejską, gdyż wymaga to wprowadzenia zmian w umowie partnerskiej, gdzie dotychczasowo preferencyjne wsparcie dla transportu zero emisyjnego nie jest zapisane. Jak czytamy: „Bez zmiany umowy partnerstwa środki, które są na wsparcie transportu publicznego, a które są dzisiaj głównie w regionalnych programach operacyjnych, są głównie środkami umożliwiającymi dzisiaj zakup na równych prawach diesla i pojazdu zero- czy niskoemisyjnego”.

Sektor transportu nisko- i zeroemisyjnego może liczyć na benefity zapisane np. w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym. W rzakresie dokumentów, jakie będą uchwalane w ramach strategii wsparcia polskiej elektromobilności, przewidziane są np. takie mechanizmy wsparcia jak możliwość leasingowania akumulatorów dla pojazdów elektrycznych, zniesienia obowiązku występowania o pozwolenie na budowę (przy budowie stacji ładowania pojazdów elektrycznych), czy zwolnienie z akcyzy przy zakupie pojazdów z napędem elektrycznym.

W strategii wspierania polskiej elektromobilności zaangażowane jest także Ministerstwo Energii, Polski Fundusz Rozwoju, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz szereg samorządów. Przedstawiciele tych organizacji podpisali list intencyjny w sprawi współpracy w zakresie rozwoju transportu elektrycznego w Polsce .

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.