Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy sposób na biopaliwa

Nowy sposób na biopaliwa

Produkcja biopaliw jest trudnym i wymagającym procesem, do którego niezbędne są duże nakłady energii i wysokie temperatury. Powoduje to, że bez silnego wsparcia państwa, wykorzystanie tego rodzaju paliwa jest obecnie nieopłacalne ekonomicznie dla przeciętnego przedsiębiorcy, gdyż jego ceny mogą dochodzić nawet do pięćdziesięciu dolarów za baryłkę. Z drugiej strony, są one rozwiązaniem wyjątkowo przyjaznym środowisku, gdyż po pierwsze można je pozyskiwać z utylizowanych odpadów, a po drugie – nie przyczyniają się do zwiększenia emisji dwutlenku węgla.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jako, że głównym problemem biopaliw jest cena ich produkcji, to właśnie nad tym czynnikiem pracuje większość naukowców z tej branży. Z jednym z ciekawych pomysłów usprawnienia ich wytwarzania wyszli naukowcy z Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego (TUM). W swoich pracach zastosowali kryształ zeolitu, który znacznie obniża wymagania co do temperatury. Działa on na zasadzie podobnej do enzymów. We wnętrzu jego struktury rozbijanie wiązań chemicznych przebiega o wiele szybciej i przy dostarczeniu już niewielkich ilości ciepła, dodatkowo obniża minimalny ładunek energii, który jest niezbędny do zapoczątkowania reakcji. Początkowo własność tą wykazali w warunkach laboratoryjnych przy udziale kwasów organicznych, jednak później z sukcesem przenieśli efekty swoich badań na odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Wzrost wydajności zaskoczył samych badaczy. Wszystko wskazuje na to, że przy temperaturze rzędu stu stopni Celsjusza, kryształ przyspiesza cały proces stukrotnie.

Niestety, nowopoznana technologia ma także wady. Największym z nich jest mała powierzchnia zeolitów, która wyraźnie utrudnia wykorzystanie zalet procesu na duża skalę. Zespół naukowców planuje przenieść swoje wyniki do sektora odnawialnych źródeł energii. Pracują nad wypracowaniem odpowiedniego połączenia między zeolitami a systemami OZE, tak by nadwyżki wytworzonej mocy mogły być łatwo przetwarzalne na energię, której wysoka użyteczność jest zaletą biopaliw. Są one stabilne chemicznie, bezpieczne i ogólnie wydajne energetycznie.

Czy biopaliwa staną się niedługo głównym medium przechowywującym energię z odnawialnych źródeł? Technologia ciągle raczkuje, a jak mówią sami naukowcy, nie rozwiązali jeszcze wielu podstawowych problemów z nią związanych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.