Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ogniwa polikrystaliczne – do końca 2018 roku sześciu producentów może zbankrutować

Ogniwa polikrystaliczne

Ogniwa polikrystaliczne – do końca 2018 roku sześciu producentów może zbankrutować

Bernreuter Research opublikowało właśnie raport i perspektywy rynkowe dla ogniw z polikrystalicznego krzemu. Perspektywy nie są optymistyczne dla producentów – wzrost konkurencji w tym sektorze przełożyć się ma na spadek cen, co w konsekwencji spowoduje, że część producentów będzie musiała zwinąć swój interes.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ogniwa polikrystaliczne nigdy nie były uważana za „najmodniejsze” rozwiązanie dostępne na rynku, co sprawiało, że nie był to zbyt stabilny sektor. Jak wynika z raportu Polysilicon Market Outlook 2020, opublikowanego przez Bernreutera, segment ten wcale nie ustabilizuje się w ciągu następnych kilku lat, szczególnie że spodziewać się należy spadku popytu na tego rodzaju ogniwa.

Producenci krzemu polikrystalicznego mogą nie wtrzymać konkurencji na tak niestabilnym rynku, w dodatku w czasie spadku popytu. Jak przewiduje raport cena tego surowca spadnie z 14 dolarów/kg obecnie do 12 dolarów/kg. Dla szeregu producentów może to oznaczać przekroczenie granicy opłacalności produkcji. ”Spodziewamy się, że z rynku zniknie kilku producentów” komentuje analityk i autor raportu Johannes Bernreuter.

Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Pierwszą z nich jest uruchomienie nowych linii produkcyjnych o wydajności około 141 tysięcy MT w latach 2017-2019 – większość z nich ulokowana jest w Chinach. Jednocześnie ilość instalowanych systemów fotowoltaicznych ma spaść – roczny wzrost mocy tych systemów będzie niższy niż 10%, jak przewidują analitycy. Na ironię zakrawa fakt, że jest to wynik m.in. zmniejszenia planów rozwoju sektora OZE przez Chińczyków. Produkcja systemów fotowoltaicznych odpowiada za 90% popytu na polikrystaliczny krzem w przemyśle.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2014 i 2015 roku, gdy cena krzemu polikrystalicznego spadła do rekordowo niskiej wartości 12,93 dolara za kilogram. Wtedy sytuację uratowało zwiększenie popytu na systemy fotowoltaiczne w Chinach. Czy tym razem też tak będzie? Nie wiadomo, ale analitycy przewidują, że od 2019 roku popyt na ten materiał znowu będzie rósł.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.