Oxygen Factory – nowy sposób na smog

Zanieczyszczenie powietrza jest poważnym problemem dla wielu polskich miast. Można z nim walczyć nie tylko za pomocą ograniczania źródeł emisji szkodliwych pyłów, ale także za sprawą stosowania różnego rodzaju oczyszczaczy powietrza. Takie właśnie rozwiązanie w specjalnym wywiadzie udzielonym portalowi Świat OZE zaprezentowała Olga Poletkina ze start-upu zajmującego się budową i produkcją urządzenia o nazwie Oxygen Factory.

– Nasz start-up opracował urządzenie produkujące tlen oraz pochłaniające dwutlenek węgla; w skrócie nasze urządzenie oczyszcza powietrze w pomieszczeniach. Jego działanie oparte jest na glonach chlorella, występujących na całym świecie, które produkują niemal 70% i pochłaniają ¼ dwutlenku węgla na ziemi. Dziennie możemy wytworzyć tyle tlenu, ile wytwarza 12-13 drzew – podkreśliła Poletkina.

Działanie Oxygen Factory polega nie tylko na pochłanianiu dwutlenku węgla oraz produkowaniu tlenu, ale także na oczyszczaniu powietrza i pochłanianiu szkodliwych pyłów i gazów; zdaniem producenta urządzenie jest w stanie zneutralizować nawet alergeny oraz cząstki PM10 i PM2.5.

Najważniejszym elementem tegoż oczyszczacza powietrza jest glon o nazwie chlorella zwyczajna (chlorella vulgaris). Jest on rozpowszechniony we wszystkich częściach świata, a ze względu na swe właściwości zdrowotne stosowany jest m.in. jako suplement diety.

Sposób działania oczyszczacza Oxygen Factory jest prosty. Glony w formie kapsułek należy umieścić w urządzeniu oraz dodać do odpowiedniej kolumny wymaganą ilości wody. Za dalsze sterowanie urządzeniem odpowiadają wbudowane czujniki, które kontrolują stan jakości powietrza w czasie rzeczywistym.

Inspiracją do budowy urządzenia były eksperymenty przeprowadzane w rosyjskich ośrodkach badawczych, których celem było umożliwienie kosmonautom przeżycia w hermetycznie zamkniętej przestrzeni. Do powyższego projektu, znanego jako BIOS-3, wykorzystano przede wszystkim chlorellę oraz rośliny wyżej rozwinięte, jednak to właśnie glony okazały się najskuteczniejsze w pochłanianiu dwutlenku węgla i produkowaniu tlenu.

Jak zapewnia Olga Poletkina, oczyszczacz Oxygen Factory skierowany jest przede wszystkim na polski rynek.

Previous Article

Henryk Kowalczyk ministrem środowiska. Jan Szyszko zdymisjonowany

Next Article

Rok po wielkim smogu: Greenpeace i samorządowcy apelują do ministra energii

Dodaj komentarz