Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Po co segregujemy papier?

segregowanie papieru

Po co segregujemy papier?

Zanim papier trafi do naszych domów w formie zeszytów, książek, opakowań czy pieniędzy (tak, przecież pieniądze są papierowe!) przebywa długą drogę. Co zrobić, aby środowisko mniej cierpiało na jego produkcji?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak powstaje papier?

Do wytworzenia papieru używa się włókien z drzew. Ponieważ drzewa zupełnie nie przypominają papieru (spróbuj dotknąć gałązki i kartki – czy są podobne?), to poddaje się je specjalnej obróbce. Włókna się rozdrabnia, miesza z dodatkami takimi jak klej, woda czy kreda, aby stworzyć masę papierową.  Następnym krokiem jest spilśnianie papieru, czyli ułożenie w odpowiedni sposób włókien roślinnych. Używa się do tego specjalnego walca, nazywanego walcem Egutera. Włókna te są łączone i sprasowane we wstęgę. Po wyschnięciu wstęgę papieru można zwinąć, aby później móc ją pociąć na potrzebne kartki.

W domu papier używam z głową!

Warto nie marnować papieru, ponieważ zrobiony on jest z drzew. W procesie produkcyjnym i przy transporcie zużywa się też dużo energii, którą można choć trochę zaoszczędzić. Staraj się zeszyty zużywać do końca. Jeśli pozostaną ci jakieś strony – możesz je wyciąć i przeznaczyć na rysunki albo luźne notatki. Zawsze też używaj obu stron kartek. Ze starych zadrukowanych i już niepotrzebnych części papierowych można zrobić piękne zakładki i figurki.

Jak segregujemy papier?

Jeśli chcesz dbać o środowisko, staraj się też segregować papier. Do specjalnego pojemnika możesz wrzucić stare zeszyty, niepotrzebne książki i czasopisma. Mogą tam trafić też papierowe, niezabrudzone opakowania, kartony i tektura. Pamiętaj jednak, że nie powinny tam się znaleźć tapety, artykuły higieniczne, jak na przykład chusteczki, ani kartony po sokach czy mleku – są one złożone z wielu materiałów, nie tylko z papieru.

Jak używamy makulaturę?

Papier, który poddaje się recyklingowi, można wykorzystać jeszcze nawet cztery razy! Tworzy się z nich papier bezdrzewny – ekologiczny. Masa makulaturowa jest sortowana, mielona i po dodaniu wypełniaczy powstaje z niej papier. Oszczędzamy w ten sposób i drzewa, i energię.

DBAJ O DRZEWA

makulatura 1 makulatura 2 makulatura 3

 

 

makulatura kolorowanka miniatura

POBIERZ WERSJĘ DO KOLOROWANIA

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Walec Egutera

Makulatura

Recykling

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.