Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstaną obrazy mogące wytworzyć… tlen

Powstaną obrazy mogące wytworzyć… tlen

Nie tak dawno na łamach portalu Świat OZE pojawiła się informacja o zakończonym Food Waste Hackathonie, który odbył się w połowie listopada br. we Wrocławiu. Jak się okazuje, nie tylko dolnośląska stolica może pochwalić się ciekawymi wydarzeniami, mającymi na celu kształtowanie proekologicznej świadomości mieszkańców. W Krakowie odbyła się bowiem trzecia już edycja Smogathonu, stanowiącego największy antysmogowy konkurs technologiczny na świecie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zwycięzcą powyższych zmagań została grupa Artveoli, która zaprezentowała niesamowity obraz, będący połączeniem sztuki oraz nowoczesnej techniki. Jest on w stanie wyprodukować tlen w procesie fotosyntezy, co wyróżnia go spośród wszystkich, nawet najpiękniejszych dzieł sztuki.

Na pomysł wpadłam ok. 2,5 roku temu, kiedy o problemie zanieczyszczenia powietrza robiło się coraz głośniej. Na zewnątrz mamy drzewa, które produkują tlen. Korzystając z pewnego doświadczenia w nowych technologiach zastanawialiśmy się, co możemy zrobić, żeby polepszyć sytuację w pomieszczeniach, w których spędzamy ok. 85% czasu – powiedziała Alina Adams, współzałożycielka Artveoli.

Do ostatniego etapu Smogathonu trafiło 12 projektów z różnych zakątków świata. Spośród nich wybrano ścisłą, finałową szóstkę, a zwycięzca został wyłoniony dzięki głosowaniu jury. Za sprawą wygranej grupa Artveoli otrzymała główną nagrodę w wysokości 100 tysięcy dolarów, która w 3/4 zostanie zainwestowana w stworzenie w Krakowie instalacji z obrazów produkujących tlen.

Smogathon cieszył się niezwykłym zainteresowaniem. O randze tego wydarzenia świadczą także słowa pomysłodawcy antysmogowego konkursu. – Wśród 120 zgłoszeń zabrakło jedynie przedstawicieli Antarktydy – skomentował Maciej Ryś.

fot. Artveoli

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.