Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Przełomowy kornwalijski projekt geotermalny poszukuje źródeł finansowania

Przełomowy kornwalijski projekt geotermalny poszukuje źródeł finansowania

W Kornwalii opracowano pionierski projekt, który ma umożliwić produkowanie energii elektrycznej z ciepła gorących skał, znajdujących się kilka kilometrów pod powierzchnią ziemi. Pierwsze odwierty w celu realizacji testowej instalacji mają rozpocząć się na początku przyszłego roku, o ile poszukiwania funduszy na jej realizację zostaną zebrane na czas.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obecnie prowadzona jest zbiórka funduszy poprzez crowdfundingowa platformę Abundance. Celem jest zebranie pięciu milionów funtów na pierwszą tego typu komercyjną elektrownię. Ma ona być zbudowana w okolicy Redruth w Kornwalii.

Liderem energii geotermalnej na świecie jest obecnie Islandia, gdzie regularnie wierci się otwory do pompowania wody w głąb ziemi ku gorącym skałom. Gorąca woda jest tam następnie wykorzystywana do generacji prądu i ogrzewania domów. Kornwalijska instalacja będzie jednak o tyle odmienna, że wykonana będzie w granicie.

Jak wynika z analiz, ciepło spod kornwalijskich granitów może zapewnić do 20% energii elektrycznej zużywanej przez Wielką Brytanię. Jednakże problemy z uzyskaniem finansowania powstrzymały budowę. Dla przykładu projekt Eden, który chciał wykorzystywać tego rodzaju technologię, nie uzyskał finansowania z Unii Europejskiej. Projekt United Downs Deep Geothermal Power, który ma powstać w Redruth, jest jednak na lepszej pozycji. Cała inwestycja warta ma być 18 milionów funtów. Zabezpieczono już 13 milionów: 10,6 miliona z funduszy europejskich (Europejski Fundusz Rozwoju  Regionalnego) a 2,4 wyłożyło hrabstwo na terenie którego zbudowana będzie instalacja.

Ryan Law, menedżer z firmy Geothermal Engineering Ltd z Wielkiej Brytanii, która odpowiedzialna jest za projekt mówił: Największym problemem jest to, że nikt nigdy nie zrobił czegoś takiego w tym kraju. To wiąże się z całkiem sporym ryzykiem, a na ryzykowne projekty ciężko uzyskać środki.

energia geotermalna

Przedstawiciele Abundance są przekonani, że uda się zebrać potrzebne pięć milionów funtów. Firma ta z powodzeniem zebrała już 50 milionów funtów na inne projekty OZE w ciągu ostatnich pięciu lat. Tylko w ostatnich dwóch miesiącach zebrano siedem milionów funtów. W ramach crowdfundingu inwestorzy otrzymywać będą obligacje na 18 miesięcy z 12% stopą zwrotu. Jeśli inwestycja z jakiegokolwiek względu nie ruszy, wszyscy otrzymają swoje pieniądze z powrotem.

Bruce Davis, menedżer platformy inwestycyjnej tak komentuje projekt: Energia geotermalna to technologia, która udowodniła swoją zdatność do użytki w krajach takich jak Włochy i Islandia, ale nie została nigdy wykorzystana w Wielkiej Brytanii do generacji energii elektrycznej. Z tego punktu widzenia jest to przełomowy projekt.

Odwierty powinny rozpocząć się w pierwszym kwartale przyszłego roku, jeśli finansowanie zostanie uzyskane. Prace te potrwają około pięciu miesięcy i powinny zakończyć się wykonaniem dwóch otworów – o głębokości 2500 metrów, którym woda będzie pompowana w dół i o głębokości 4500 metrów, którym woda będzie wracać na powierzchnię. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwsza instalacja o mocy 1..3 MW będzie gotowa w 2020 roku. Taka ilość prądu pozwoli zasilić nawet 4500 domów w regionie. Moc instalacji może być porównywalna do pojedynczej turbiny off-shore, ale ma nad nią jedną istotną zaletę – może działać w stabilny i ciągły sposób.

Chris Goodall, ekspert w dziedzinie energetyki, komentował, że energia geotermalna byłaby wartościowym uzupełnieniem portfolio Kornwalii w zakresie OZE, jak i mogłaby utorować drogę do samodzielności energetycznej tego hrabstwa. Niezależność energetyczna Kornwalii jest realistycznym i ekonomicznie uzasadnionym celem – mówił Goodall.

Docelowo, dzięki geotermii, w Kornwalii pracować może do 1000 MW nowych mocy OZE. Jakkolwiek nie jest to ogromna moc w skali całego kraju, to dla Kornwalii jest ona bardzo istotna. Dlatego projekt ten jest tak istotny dla władz hrabstwa, nawet pomimo ogromnego ryzyka związanego z tym pionierskim projektem.

Wszyscy zgadzają się z tym, że pod ziemią jest wiele ciepła. (…) Jednakże nikt nie wie czy to na prawdę zadziała tak, jak przewidujemy. To spore ryzyko inwestować w coś takiego – powiedział Goodall.

Jak mówi Bob Egerton, radny z Kornwalii „To trochę ryzykowne, ale uważam, że finalnie się opłaci”. Mimo początkowego sceptycyzmu Egerton dał się przekonać  i uważa teraz, że „im więcej energii wygenerujemy w ten sposób, zamiast spalania paliw kopalnych tym lepiej”.

Elektrownia geotermalna – jak to działa?

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.