Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rijad rozwinie zieloną energię w celu zmniejszenia zużycia czarnego złota

Rijad rozwinie zieloną energię w celu zmniejszenia zużycia czarnego złota

Arabia Saudyjska planuje opracować i wdrożyć w życie 30 projektów w dziedzinie energii słonecznej i wiatrowej w celu zwiększenia produkcji energii elektrycznej i zmniejszenia zużycia ropy naftowej. O ambitnych planach Saudyjczyków poinformował Minister energetyki, przemysłu i zasobów naturalnych Khalidal-Falih na konferencji w Rijadzie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Według przedstawiciela władz saudyjskich, projekty „odnawialne” zostaną opracowane w ciągu najbliższych 10 lat w ramach programu o wartości 50 miliardów dolarów obejmującego plany zwiększenia produkcji energii elektrycznej. Władze Arabii Saudyjskiej oczekują, że po wprowadzeniu  programu największy światowy eksporter ropy naftowej będzie produkować 10 procent energii elektrycznej z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz elektrowni jądrowych. Agencja Bloomberg poinformowała, że w czwartym kwartale 2017 roku uruchomi przetarg na realizację projektu budowy nowych mocy o łącznej wartości 400 MW w północnym mieście Daumat al-Dżandal, zlokalizowanym w prowincji Al-Dżauf.

Al-Falih podkreślił, że w przyszłości rząd Arabii Saudyjskiej planuje także sprywatyzować i przeorganizować sektor elektroenergetyczny, w  tym zostaną przede wszystkim cztery spółki należące do SaudiElectricity Company.  Celem jest niezależność spółek działających w sektorze generacji energii, przesyłu oraz dystrybucji. Rijad stworzy dedykowaną spółkę, które będzie specjalizowała się w handlu energią elektryczną na poziomie lokalnym oraz w sprzedaży energii elektrycznej do innych krajów.

Interesująca jest też deklaracja spółki SaudiAramco. Wiceprezes SaudiAramco ds. rafinacji Abdulaziz Al Dzhudaimi podczas przemowy na konferencji powiedział, że spółka jest zainteresowana udziałem w drugim etapie przetargów projektów odnawialnych. W ramach realizacji tych projektów zdolności wytwórcze wzrosną do 10 GW.

Głównym źródłem dochodów Arabii Saudyjskiej jest sprzedaż ropy naftowej i gazu ziemnego. Jednakże, ze względu na długi okres niskich cen energii, rząd postanowił znaleźć inne źródła dochodów. Arabia Saudyjska organizuje już środki finansowe poprzez sprzedaż obligacji i tworzenie funduszy inwestycyjnych. W styczniu poinformowano, że Arabia Saudyjska planuje do 2023 roku produkować 10 GW z odnawialnych źródeł energii.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.