Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rodzaje dachów na jakich montowane są instalacje fotowoltaiczne

Rodzaje dachów na jakich montowane są instalacje fotowoltaiczne

Każdy kto planuje instalację paneli fotowoltaicznych powinien najpierw zorientować się, czy możliwy jest montaż na miejscu, które wybrał. Przełoży się to później na uzysk z własnej elektrowni oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Na jakich dachach można więc umieścić panele słoneczne?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pokrycia dachowe dzielą się na kilka rodzajów. Wśród nich popularna jest obecnie dachówka występująca przede wszystkim w trzech wariantach: ceramicznym, cementowym i bitumicznym. Te ceramiczne są najpowszechniejsze ze względu na fakt, że charakteryzują się trwałością, odpornością na zmiany pogodowe oraz dobrym wyglądem. Mimo że są ciężkie i wymagają solidnej więźby, okazują się proste w wymianie. Podobnie do pokrycia ciężkiego zaliczane są też dachówki cementowe, nazywane inaczej betonowymi o zbliżonych właściwościach jakości i estetyki. Natomiast bitumiczne wyróżnia lekkość i doskonała nieprzepustowość hałasów. Z wyglądu przypominają kawałki papy, ale na rynku dostępne są w różnych kształtach i wariantach kolorystycznych, co pozytywnie wpływa na wizerunek budynku.

Jednakże najczęściej stosowanym pokryciem w Polsce wciąż jest blachodachówka – najtańsza, dostępna w wersji blachy profilowanej, zrobionej z stali bądź aluminium i pokrytej warstwą ochronną. Wśród jej zalet wymienia się lekkość i prosty montaż. Dodatkowo konsumenci w przypadku budynków gospodarczych lub przemysłowych sięgają po płyty dachowe wykonane np. z wysokowytrzymałych tworzysz sztucznych. Wśród pokryć dachowych pojawia się również tradycyjna papa asfaltowa lub termozgrzewalna. Najczęściej jest ona spotykana na dachach płaskich. Natomiast np. w budownictwie regionalnym nawiązującym do przeszłości, często wykorzystuje się gonty drewniane, a w ekologicznym tzw. „zielone dachy”.

Rodzaj dachu istotny jest w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Podczas montażu uwzględnia się solidność więźby, stromiznę oraz odmianę pokrycia. Od nich zależy jest dobór poszczególnych elementów systemu fotowoltaicznego. Jak zapewniają instalatorzy firmy Columbus Energy S.A. możliwe jest zamontowanie paneli słonecznych na każdym pokryciu dachowym. Jednak w każdym z przypadków potrzebne jest wcześniejsze rozeznanie i np. zaplanowanie uchwytów poddachówkowych lub śrub do krokiew. Przemyślana konstrukcja zapewnia stabilność i bezpieczeństwo instalacji. Wszystko po to, aby zapobiec zerwaniu lub uszkodzeniu paneli. Planowanie montażu na dachu płaskim także wiąże się z sprawdzeniem budowy dachu, lub przygotowaniem projektu aerodynamicznego i balastowego systemu zabezpieczającego. Jego parametry obliczane są w odniesieniu do strefy wiatrowej oraz śniegowej danego miejsca.

W przypadku firmy Columbus Energy S.A. wszystkie elementy konstrukcji fotowoltaicznej są aluminiowe, więc nierdzewne i o niedużym ciężarze, co pozwala na spore pole manewru w kwestii wyboru miejsca. Jeden panel, który ma około 1,5 metra kwadratowego, może ważyć do 20 kilogramów. Okazuje się więc, że śnieg zalegający na dachu zimną, jest zdecydowanie cięższy niż instalacja stworzona z myślą o gospodarstwie domowym.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.