Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rosyjski Rosatom zainwestuje w zielone projekty w Indiach?

Rosyjski Rosatom zainwestuje w zielone projekty w Indiach?

Rosyjska spółka jądrowa Rosatom ma ambitne plany wejścia z inwestycjami na indyjski rynek odnawialnych źródeł energii. Wszystkie działania Rosatomu będą realizowane poprzez podmiot JSC OTEK, który będzie mógł nabyć udziały w projektach energetyki wiatrowej w Indiach. Informacje nie są jeszcze potwierdzone przez samą spółkę. Decyzja o inwestycjach w OZE została prawdopodobnie podjęta po wystąpieniu USA z porozumienia klimatycznego. Informacje o planach Rosatomu opublikował portal livemint.com, powołując się na anonimowe źródła w rosyjskiej spółce. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rosyjski gigant jądrowy nawiązał współpracę z państwową spółką Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) w zakresie budowy elektrowni jądrowej w Kudankulam. Rosja chce także stworzyć elektrownie wodne na terytorium Indii – Oni patrzą na to, jak realizować ich plany w Indiach, obejmujących także nabycie zasobów energii wiatrowej – powiedziała osoba znająca strategię Rosatomu.

Rozwój gospodarczych stosunków Indii i Rosji ma duże znaczenie dla samej Moskwy ze względu na zachodnie sankcje nałożone na wybrane rosyjskie gałęzie gospodarki. Z kolei władze Indii chcą zapewnić sobie przede wszystkim dostawy surowców energetycznych. Zaangażowanie rosyjskich firm wzrosło wraz z nabyciem przez spółkę Rosnieft udziałów Essair Oil. Transakcja opiewała na 12,9 miliardów dolarów.

Rząd indyjski chce, by odnawialne źródła energii stanowiły 23 procent miksu energetycznego Indii. Obecny udział OZE oscyluje na poziomie 12 procent. Według raportu opublikowanego na początku tego roku przez Greenpeace, jedną z głównych przyczyn z 2,3 milionów zgonów w Indiach w ciągu roku jest wysokie zanieczyszczenie. Państwo traci ponadto około 3 procent PKB na skutek toksycznego smogu.

Najbardziej zanieczyszczonym miastem w Indiach jest Delhi. Stężenie zanieczyszczeń jest trzynaście razy większe niż poziom wyznaczony przez Światową Organizację Zdrowia.

 

Źródła: Rosatom, Livemint

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.