Rowery wciągające smog

Daan Roosegaarde objeżdża właśnie Chiny z swoim projektem Smog Free, gdzie prezentuje Smog Free Tower, czym zachęca ludzi do poszukiwania alternatywnych, innowacyjnych rozwiązań problemu smogu w tym kraju.

Sam też nie jest bez pomysłów, gdyż w ramach projektu prezentuje projekt roweru oczyszczającego powietrze. Sam układ filtrów działa tak, jak w proponowanej wieży filtracyjnej, z tym że jest mniejszy i przymocowany do roweru. Dzięki temu rowerzysta może oddychać czystym powietrzem.

Czystość powietrza ma ogromny wpływ na zmniejszenie liczby rowerów w dużych miastach Państwa Środka. Jeszcze niedawno rowery były bardzo popularnym środkiem transportu w Chinach, ale teraz gdy poruszanie na nich wiąże się z ekspozycją na zagrażający życiu smog, wiele osób rezygnuje z nich na korzyść samochodów czy komunikacji zbiorowej.

Rozwiązaniem tego problemu ma być zamontowanie filtrów powietrza w rowerach. Jeszcze do niedawna Pekin był miastem rowerzystów, teraz już nie jest. Wyposażenie rowerów w filtry może zachęcić ludzi do powrotu na dwa kółka i być jednym krokiem w kierunku miast wolnych od zanieczyszczeń.

Przedstawiciele studia projektowego, odpowiedzialni za opisywany rower mówią, że dodatkowo koncept ten może wykorzystać falę rosnącego zainteresowania bike sparingiem w Chinach. Projekty takie jak Mobike wypożyczają miliony rowerów w Pekinie i okolicach. Zastąpienie jednośladami aut może pomóc w redukcji poziomu zanieczyszczeń do poziomu, na którym filtry w pojazdach nie będą potrzebne. Póki co jednak rowery będą musiały być wyposażone w filtry.

Pomysł na stworzenie tego typu pojazdów pojawił się na warsztatach organizowanych przez Studio Roosegaarde w muzeum sztuki nowoczesnej M Woods w Pekinie. Jednym z uczestników warsztatów był profesor Yang z uniwersytetu w Tsinghua, a także Matt Hope, artysta który do pomysłu realizacji rowerów z filtrami powietrza podchodził już około czterech lat temu.

Jak informuje Studio Roosegaarde, rower jest na pierwszym etapie projektowania. Docelowo ma on stać się narzędziem do oczyszczania miast ze smogu, zapewniając na tyle dużo czystego powietrza, żeby starczyło nie tylko dla samych rowerzystów. W ten sposób rowery takie jak ten mogą mieć ogromny wpływ na warunki życia w ogromnych miastach Państwa Środka.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Dlaczego nie wyrywamy kwiatów i krzewów?

Następny artykuł

Malezyjczycy inwestują w brytyjski sektor fotowoltaiczny

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,