Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Skąd się biorą huragany i trąby powietrzne?

skąd się biorą huragany

Skąd się biorą huragany i trąby powietrzne?

Z przerażeniem słyszymy o coraz większej ilości huraganów i trąb powietrznych. Kiedyś miały miejsce daleko od nas, na przykład w Ameryce. Teraz, ciągle się słyszy o mocnych wichurach również w Polsce, a czasami nawet o trąbach powietrznych. Czy to nasza przyszłość?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czym właściwie jest huragan?

Huragany, cyklony, tajfuny – to wszystko nazwy jednego zjawiska. Tylko różnie się je nazywa, w zależności od tego, gdzie występują. Huragan to taka chmura burzowa, która wiruje. Nie powstaje jednak zawsze, kiedy tylko pojawiają się chmury burzowe. Co więc musi się w tym celu wydarzyć? Cyklony są jak maszyny burzowe, które sieją zniszczenie. A każdą maszynę trzeba zasilać. One karmią się energią z oceanów. Żeby pojawił się taki cyklon, woda w oceanie musi mieć przynajmniej 27°C. I to nie tylko cienka warstwa przy powierzchni, ale przynajmniej 50 metrów w głąb oceanu. Odpowiednia wilgotność, ruch powietrza i chmury burzowe zasysają energię z oceanu i ruszają do ataku. Bywają bardzo niebezpieczne i sieją zniszczenie tam, gdzie się pojawią.

Trąba powietrzna – a co to?

Choć huraganów nie ma w Polsce, to trąbę powietrzną, zwaną na całym świecie tornadem, już można spotkać. Powstają ze zderzenia dwóch mas powietrza, które mają różne temperatury. Jedno powietrze jest bardzo ciepłe, a drugie zimne. Na szczęście trąby powietrzne w naszym kraju nie są tak bardzo niebezpieczne. Są dużo mniejsze niż w Ameryce. Tam robią naprawdę dużo złego.

Czy zmiany klimatu wpływają na ilość i wielkość huraganów i trąb powietrznych?

Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że zmiany klimatyczne wpływają na większą ilość takich zjawisk. Jest jednak faktem, że zwiększa się temperatura wody w oceanach i jej poziom. A to ma ogromne znaczenie dla powstawania i mocy huraganów. Często towarzyszą im przecież sztormy. A im wyższy jest poziom wody, tym większe mogą być zniszczenia.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.