Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Słońce energetycznym przyjacielem stanu Floryda

Słońce energetycznym przyjacielem stanu Floryda

Fotowoltaika jest gałęzią OZE, która jest prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnioną spośród wszystkich metod uzyskiwania zielonej energii. Doskonale widać to w naszym kraju, gdzie stosunkowo łatwo jest uzyskać dofinansowanie na instalację kolektorów słonecznych, co z kolei pozwala wygenerować w dłuższej perspektywie czasu spore oszczędności. Fotowoltaika – oprócz małych, domowych instalacji – to również duże farmy słoneczne, które generują ogromne ilości energii, pozwalające wypełnić zapotrzebowanie elektryczne wielu przedsiębiorstw i tysięcy domów mieszkalnych. Nie dziwi więc fakt, że kraje wysoko rozwinięte widzą w tego typie inwestycjach bardzo duży potencjał, który pragną wykorzystać.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jako przykład można podać Stany Zjednoczone; energia ze słońca jest jednym z najważniejszych źródeł energii w Las Vegas czy też całej Kalifornii, a to tylko jedne z przykładów. Do tego interesującego grona dochodzi Floryda, która chce znacząco rozszerzyć swoje plany co do rozwoju fotowoltaiki na swoim terytorium. Wedle początkowych założeń, na Florydzie w 2017 roku miały powstać cztery nowe farmy słoneczne, lecz już wiadomo, że plany te zostaną rozbudowane o kolejne elektrownie. Ze słów prezesa Florida Power & Light wynika, że już do początku 2018 roku, ma zostać uruchomionych osiem nowych elektrowni słonecznych. Plany zakładają, że mają one być w stanie dostarczyć potrzebną energię 120-tu tysiącom domów mieszkalnych, generując nawet 1000 MW energii łącznie po zakończeniu wszystkich projektów. Pierwszymi miejscami, w których powstaną wspomniane instalacje fotowoltaiczne, będą Alachua, Putnam oraz dwie w DeSoto. Każda z nich będzie zdolna wytworzyć 75MW energii. Kolejne lokalizacje zostaną ogłoszone w najbliższym czasie, po zakończeniu wymaganych analiz odnośnie do nasłonecznienia wziętych pod uwagę terytoriów.

Wiele Stanów widzi w fotowoltaice swoją nadzieję na lepszą energetyczną przyszłość. Ciągle powstają nowe inwestycje, pozwalające generować duże ilości energii. W Polsce również są okazje, by zwiększyć wykorzystywanie OZE w naszej gospodarce, lecz niewiele jest działań, które by do tego prowadziły. Nasz kraj ma spory potencjał odnośnie do energii wiatrowej, co doskonale pokazują ostatnie wskazania produkcji – w ostatnich dniach udawało się wypełnić 1/5 zapotrzebowania energetycznego naszego kraju dzięki turbinom wiatrowym. Skoro Stany Zjednoczone powoli stają się fotowoltaicznym eldorado, czemu my nie możemy pójść w stronę wiatru?

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.