Solarne ściany. Niebawem jako element każdego budynku?

Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na dachach domów. O ile w Polsce ten trend jest już zauważalny, to zarówno na zachodzie Europy i w USA są one znacznie częściej postrzegane jako ważny składnik energooszczędnego budynku.

Niektóre amerykańskie miasta, takie jak np. Nowy Jork, starają się w jak największym stopniu zachęcić gospodarzy to montażu ogniw fotowoltaicznych w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię, której zapewnienie jest na terenach wysoko zurbanizowanych dużym wyzwaniem. Coraz częściej zaczyna brakować miejsca na dachach poszczególnych budynków. Dotyczy to szczególnie wieżowców i drapaczy chmur, które chętnie inwestują pieniądze w fotowoltaikę, gdyż jest praktycznie pewnym, że jej użytkowanie zwróci się w trakcie działania. Szczególnie, że prognozy na następne kilkanaście lat bardzo często wskazują, że cena prądu elektrycznego będzie rosnąć.

Jakiś czas temu amerykańska firma montażowa, Quixotic Systems, stworzyła nowe rozwiązanie w tej dziedzinie. Sieć przychodni medycznych Urban Health Plan, zwróciła się do nich z zapytaniem o ustawienie paneli na jednym z należących do UHP budynków. Po wstępnych oględzinach okazało się, że z powodu nierównomiernego rozłożenia dużej ilości przeszkód, założenie tam ogniw nie jest możliwe. Natomiast firmie bardzo zależało na posiadaniu fotowoltaiki.

Wtedy prezes firmy Gerry Heimbuch wpadł na nowatorski pomysł. Zdecydował o umieszczeniu ogniw na jednej ze ścian – południowej. O ile miał on już styczność z podobnymi pomysłami (wprowadzonymi w życie na terenie Niemiec), to obecny projekt przewyższał je skalą. W ten sposób zamontowano 104 panele marki SunPower o łącznej mocy 37kWp.

Po serii pomiarów, oszacowano że cała konstrukcja okaże się niezwykle efektywna ekonomicznie –oszacowano, że dzięki nietypowemu ułożeniu wygeneruje 230 tysięcy dolarów oszczędności w ciągu 25 lat. Ustawione tak ogniwa będą najmocniej generowały energię w zimie, kiedy zapotrzebowanie na nią będzie najwyższe.

Takie podejście do problemu stwarza Quixotic Systems bardzo szerokie grono potencjalnych odbiorców. Duża ilość wysokich budynków nadaje się do obłożenia fotowoltaiką, szczególnie w takim mieście jak Nowy Jork, które oferuje ulgi podatkowe dla osób korzystających z zielonej energii. Wszystko wskazuje na to, że wielkie powierzchnię drapaczy chmur już niedługo zostaną zagospodarowane.

Previous Article

Wzmocnione superkondensatory

Next Article

Fotowoltaika ma się dobrze!

Dodaj komentarz