Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Superniskie ceny na aukcjach OZE w Meksyku

farma fotowoltaiczna

Superniskie ceny na aukcjach OZE w Meksyku

W ostatniej aukcji OZE z farm fotowoltaicznych w Meksyku osiągnięto rekordowo niskie ceny energii elektrycznej. Średnia cena wyniosła 20,57 dolara za megawatogodzinę, a najniższa – 17,7 USD/MW.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Agresywna polityka cenowa podczas aukcji ma zapewnić firmom wygraną, jednakże należy pamiętać, że niskie ceny w pewnym momencie mogą odbić się na jakości instalacji.

Jak sugeruje Enrique Roig, dyrektor Solar Steel z Madrytu, uważa, że właśnie w Meksyku doszło już do tego punktu – ceny na poziomie proponowanym w ostatniej rundzie aukcji mogą mieć wpływ na jakość instalacji. – Trudno wyobrazić sobie, jak można by jeszcze obniżyć realnie ceny. Taki zabieg mógłby obniżyć jakość, niezawodność czy czas eksploatacji systemu – powiedział Roig.

Gonvarri, firma-matka Solar Steel dostarcza jednoosiowych trackerów do instalacji fotowoltaicznej Solem. Projekt ten ma mieć moc 350 MW. Zainstalowany zostanie w El Liano w stanie Aguascalientes. Pierwsza część farmy ma zostać uruchomiona we wrześniu przyszłego roku, a dwie pozostałe w czerwcu 2019. W projekcie tym wykorzystano milion paneli PV na systemach pozycjonowania TracSmarT od Gonvarri.

Projekt realizowany jest przez Cubico Sustainable Investments, która siedzibę ma w Londynie. Farma wygrała zamówienie na dostawę energii elektrycznej we wrześniu 2016 roku. Cubico realizuje ten projekt jako deweloper, we współpracy z Alten Renewable Energy, które jest partnerem mniejszościowym. W momencie składania dokumentów na aukcję, farma Solem była największą projektowaną instalacją tego rodzaju w całej Ameryce Łacińskiej.

Stal do konstrukcji trackerów Gonvarri dostarcza na farmę Solem ze swojej fabryki w Tijuanie. Pozwala to zredukować koszty budowy całego projektu, jako że koszt stali stanowi około połowy kosztów materiałowych całego trackera.

– Uda nam się zarobić swoje na projekcie Solem, ale gdybyśmy mieli zmieścić się w kwotach, jakie są proponowane w najnowszej rundzie aukcji OZE w Meksyku, musielibyśmy po raz kolejny redukować nasze koszty wewnętrzne – skomentował Roig. – Kiedy redukuje się cenę energii elektrycznej, to oszczędności muszą być podzielone pomiędzy lokalnych kontraktorów budujących farmę jak i producenta poszczególnych podzespołów – dodał.

– Przy takich cenach jak obecnie i jakie przewiduje się, że wystąpią w ciągu najbliższych pięciu lat, przemysł może chcieć przerzucać np. na producentów trackerów, zwłaszcza tych najmniejszych, ryzyko inwestycyjne i problemy związane z przepływem środków w projektach oferujących superniską cenę – zasugerował Roig. – Inaczej, tylko najwięksi deweloperzy będą w stanie oferować swoje projekty na aukcjach – dodał.

Podmioty odpowiedzialne za finansowanie projektu Solem, to prawdziwy przekrój przez międzynarodowe spółki finansowe. Na projekt pieniądze pożyczyli między innymi Inter-American Investment Corporation, działający jako przedstawiciel Panamerykańskiego Banku Inwestycyjnego, Kanadyjski Fundusz Klimatyczny dla Sektora Prywatnego w Amerykach, chiński Fundusz Współfinansujący dla Ameryki Łacińskiej i Karaibów, międzynarodowe korporacje finansowe takie jak Bancomext, Banobras, UFJ Financial Group oraz Mitsubishi.

Połowa udziałów Cubico jest własnością Ontario Teachers Pension Plan oraz funduszu inwestycyjnego Public Sector Pension Investment Board. Portfolio instalacji fotowoltaicznych Cubico obejmuje około 2,5 GW mocy zainstalowanych na całym świecie.

Na pojedynczym trackerze TracSmarT instalowane jest 60 paneli fotowoltaicznych, połączonych w trzy moduły po 20 paneli. Instalacja tak dużej ilości paneli PV na jednym trackerze pozwala zmniejszyć liczbę silników w przeliczeniu na panel.

Producent trackerów zastosowanych w tej meksykańskiej instalacji, Gonvarri, jest częścią większej grupy przemysłowej, pod nazwą ACEK. Grupa ta posiada ponad 140 fabryk, znajdujących się w 25 krajach na terenie Unii Europejskiej, Mercosur i porozumienia NAFTA.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.