Szkoła w Żukowie samodzielnie produkuje energię elektryczną

W szkole podstawowej w Żukowie w województwie zachodniopomorskim powstał najnowocześniejszy system automatyki budynkowej. Jakie rozwiązania zamontowano w tej placówce? Budynek może teraz korzystać z automatycznej kontroli temperatury, regulacji poziomu oświetlenia czy też odzyskiwania ciepła. Inwestycja została zakończona w sierpniu tego roku, tak aby uczniowie mogli wykorzystywać technologiczne rozwiązania już od początku nowego roku szkolnego.

Dzięki zainstalowanym na dachu panelom fotowoltaicznym szkoła jest w stanie produkować energię na własne potrzeby. W każdym pomieszczeniu znajduje się automatyczny system sterowania klimatem. Co on nam daje? W zależności od pory roku oraz preferencji uczniów można wybrać jeden z trzech trybów temperatury: komfort, wakacyjny oraz przeciwzamrożeniowy. Bez względu na przerwy świąteczne temperatura będzie dostosowywana do panujących warunków.

Ponadto w każdym pomieszczeniu są czujniki, które włączają odpowiednie oświetlenie po wykryciu ruchu w sali. Dodatkowo wszystkie czujniki mogą pobierać dane dotyczące temperatury i samodzielnie wprowadzać korekty.

System kontroluje również lampy w hali sportowej oraz zewnętrzne oświetlenie budynku i elewacji. Automatycznie sterowana jest także wentylacja, temperatura podgrzewania wody oraz ruchome żaluzje dostosowane do warunków świetlnych na zewnątrz.

Szkoła w Żukowie jest jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce, które pokazują moc technologii dostępnej na wyciągniecie ręki. Niestety w naszym kraju niewiele obiektów użyteczności publicznej inwestuje w zaawansowane technologie. Skoro szkoła potrafi utrzymać się z wytwarzanej przez nią energii, to po pewnym czasie ta inwestycja się zwróci.

Previous Article

Gigantyczny projekt wiatrowy

Next Article

Firma Smith Brothers zatrudnia specjalistów od wysokiego napięcia

Dodaj komentarz