Trwają targi POL-ECO-SYSTEM

„Gospodarka obiegu zamkniętego dla człowieka i przyrody” to hasło przewodnie tegorocznej edycji Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POL-ECO-SYSTEM. W otwarciu wydarzenia udział wziął prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek, wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.

Obieg zamknięty: teoria i praktyka

Podczas debaty „Obieg zamknięty: teoria i praktyka”, która oficjalnie rozpoczęła tegoroczne targi wiceminister Jędrysek podkreślił, że konieczne jest przekształcenie polskiej gospodarki na bardziej zasobooszczędną, w której odpady są traktowane jako surowce wtórne, a nie jako ostatni etap cyklu życia produktu.

„Celem gospodarki obiegu zamkniętego jest efektywne wykorzystanie surowców tak, aby produkować jak najmniej odpadów. Zgodnie z tym modelem – produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe” – powiedział.

Wiceminister zaznaczył również, że ponowne użycie produktu przynosi korzyści dla środowiska, i dla gospodarki, m.in w postaci oszczędności surowców.

„Ten model gospodarki to wielka szansa szczególnie dla terenów niezurbanizowanych” – dodał.

Wiceminister Jędrysek  przypomniał również, że Ministerstwo Środowiska we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdrożyło pilotażowy projekt, w którym udział bierze 5 gmin. Jego celem jest upowszechnienie doświadczeń we wdrażaniu GOZ na poziomie gminy w oparciu o pilotażowe, kompleksowe koncepcje realizowane w gminach.

W trakcie pierwszego dnia targów POL-ECO-SYSTEM podpisane zostały umowy między NFOŚiGW, a dwoma gminami – Tucznem i Wieluniem.

W dyskusji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym uczestniczyli także m.in.  George Kremlis z Komisji Europejskiej oraz Helge Wendenburg z niemieckiego Ministerstwa Ochrony Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Reaktorów.

Konkurs „Produkt w obiegu”

Podczas targów wręczono również nagrody dla laureatów konkursu Ministra Środowiska „Produkt w obiegu”. Konkurs przeznaczony był dla producentów, projektantów, dystrybutorów i usługodawców, którzy swoimi produktami lub projektami, wpisują się w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

***

Targi POL-ECO-SYSTEM w Poznaniu, które potrwają do 19 października 2017 r., to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie środowiska, w tym racjonalnej gospodarce zasobami. Uczestnicy mogą brać udział w spotkaniach, konferencjach i panelach dyskusyjnych, a także odwiedzać stoiska wystawców z różnych krajów.

Podczas pierwszego dnia targów oprócz panelu o gospodarce obiegu zamkniętego odbyły się także debaty dotyczące m.in. polityki surowcowej państwa, dna oceanicznego, uciążliwości odorowej, budownictwa drewnianego oraz geotermii.

Previous Article

Jak Trump reanimuje węgiel kosztem OZE

Next Article

Wielka Brytania promuje morską energetykę wiatrową

1 komentarz

  1. Bardzo dobra koncepcja, zawsze mowilem ze Profesor Szyszko ma plan rozwija wszystko jak nalezy. Ale ignoranci powiedza ze to zakala, ja sadze ze z tym Ministrem zajdziemy jako kraj daleko, to samo dotyczy Puszczy w Bialowiez.

Dodaj komentarz