Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Vestas V164 rewolucją wśród turbin wiatrowych

Vestas V164 rewolucją wśród turbin wiatrowych

Farmy wiatrowe są obecnie najpopularniejszą metodą uzyskiwania energii ze źródeł odnawialnych w skali światowej. Coraz więcej państw inwestuje w kupno kolejnych turbin wiatrowych, które pomagają zapewnić potrzebną ilość energii elektrycznej swoim obywatelom. Państwa takie jak Dania czy Niemcy jasno wybrały drogę do energetycznej niezależności, budując wiele farm wiatrowych – ruch ten jest nie tylko proekologiczny, ale także opłacalny, szczególnie w kontekście ciągłego rozwoju infrastruktury wiatrowej.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Nic nie napędza rozwoju różnorakich branż jak konkurencja. Siemens, Vestas oraz GE Energy to absolutna światowa czołówka – ich rywalizacja napędza rozwój całej branży, będąc korzyścią dla państw zainteresowanych turbinami wiatrowymi.

Wśród trzech wyżej wymienionych firm, Vestas jest absolutnym liderem, co pokazują nie tylko statystyki, ale również wyprodukowane turbiny. Model V164 od firmy Vestas został testowo zamontowany na morzu niedaleko północno-zachodniego wybrzeża Danii. Model ten mierzy 220 metrów, przy wadze niemal 1300 ton. Wszystko to powoduje, że jest to największa turbina wiatrowa na świecie, wchodząca do seryjnej produkcji. Wirniki turbiny mają długość 80 metrów, a waga jednego z nich to prawie 40 ton. Wedle planów firmy Vestas, model ten będzie możliwy do zamówienia już pod koniec 2017 roku, zaraz po zakończeniu testów. W ciągu 24 godzin pracy turbina wygenerowała 216 mWh, co jest kosmicznym wynikiem. Jeżeli rozwój turbin, a co za tym idzie całej branży, skupiającej się wokoło sektora energii wiatrowej będzie postępować tak szybko, węgiel może odejść w zapomnienie szybciej, niż się spodziewamy. Biorąc pod uwagę fakt, że trwałość modeli V164 jest szacowany na 25 lat – produkt ten wydaje się idealnym. Nic więc dziwnego, że Wielka Brytania ma w planach montaż 32 takich wiatraków u swoich wybrzeży, które mają zapewnić wystarczającą ilość energii elektrycznej nawet 230 tysiącom gospodarstw.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.