Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wiatr i jego siła

Wiatr i jego siła

Wiatr i jego siła

Wiatr to ruch powietrza, który bardzo dobrze znamy. Jego energia jest za to wciąż odkrywana na nowo. 

Na pewno wiesz, jak silny potrafi być wiatr. Podczas wielkich wichur łamie gałęzie, a czasami wyrywa całe drzewa, przewraca kosze na śmieci, a nawet zrywa dachy. To oczywiście wyjątkowe sytuacje, ale czasami nawet zwyczajny podmuch wiatru może porwać czapkę lub nas przewrócić. Kiedy wieje nam prosto w twarz, idziemy dużo wolniej i w podróż musimy włożyć dużo więcej siły. Wiatr to ogromna moc, którą wszyscy znamy. Dlatego ludzie wymyślili, że można tę siłę wiatru zmienić na energię, którą będziemy mogli wykorzystać w naszych domach, sklepach i miejscach, gdzie jest nam tylko potrzebna.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Od lat wykorzystujemy siłę wiatru

Najbardziej znanym i najstarszym sposobem wykorzystania wiatru są łodzie i statki z żaglami. Z pewnością znasz to z niejednej bajki: wystarczy postawić maszt i rozłożyć żagle w odpowiednią stronę tak, żeby łapały wiatr, który pozwala szybko przemieszczać się po morzu albo jeziorze. Później zaczęto tworzyć proste wiatraki z dwóch skrzyżowanych ze sobą belek – miały one wtedy cztery ramiona – kiedy wiatr nimi poruszał, energia była przekazywana dalej do prostej konstrukcji, używanej do mielenia zboża i produkcji mąki.

Energia wiatrowa dzisiaj

Teraz jednak używa się zupełnie innych wiatraków, nazwanych turbinami wiatrowymi. Mają one po trzy skrzydła i znajdują się na wysokich i wąskich wieżach. Chodzi o to, żeby wiatrak znajdował się wyżej, gdzie jest silniejszy wiatr. Na górze za skrzydłami wiatraka znajduje się urządzenie nazywane generatorem prądu, który zamienia energię wirujących skrzydeł na prąd, który później może trafić do naszych gniazdek. Może wiesz gdzie można zobaczyć takie turbiny? Zazwyczaj można je spotkać w większych grupach po kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt wiatraków w jednym miejscu. Takie duże skupiska wiatraków nazywane są farmą albo elektrownią wiatrową.

Zrób swój wiatrak!

Samodzielnie możesz sprawdzić jak działa wiatr na zbudowany przez ciebie wiatraczek. Potrzebujesz tylko kartki, listewki lub grubszego patyczka i pinezki. Kwadratową kartkę należy złożyć na pół tak, aby powstał trójkąt. Rozłożyć i złożyć ponownie tak, aby powstałe zagięcia krzyżowały się na środku kartki. Na rysunku poniżej to szare linie. Nacinamy je, ale nie do końca, żeby nie przeciąć wiatraczka. Rogi skrzydeł mocujemy na środku wiatraczka za pomocą pinezki. Z tyłu mocujemy listewkę. Tak wykonany wiatrak możesz wystawić na wiatr albo sam w niego dmuchać. Będzie się wtedy obracał. Jeżeli chcesz, żeby twój wiatraczek wyglądał jeszcze lepiej, wykonaj go z kolorowej kartki albo pokoloruj jak tylko ci się podoba.

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Turbina wiatrowa

Generator prądu

Farma wiatrowa

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.