Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wodny klimatyzator zamiast energochłonnej i niebezpiecznej technologii

Wodny klimatyzator zamiast energochłonnej i niebezpiecznej technologii

Używane obecnie klimatyzatory działają na dokładnie takiej samej zasadzie już od około stu lat. Są one bardzo energochłonne, a dodatkowo wykorzystują niebezpieczne środki chemiczne.

Naukowcy z National University of Singapore (NUS) pracują nad ekologiczną alternatywą – systemem, który wykorzystuje wodę jako czynnik chłodzący i nie wymaga kompresorów lub innych elementów pobierających dużo prądu. Pierwsze rezultaty są bardzo obiecujące – udało się schłodzić wodę do 18°C.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

W krajach tropikalnych, takich jak Singapur, około 40% energii pochłanianej przez budynki zużywane jest przez systemy klimatyzacji pomieszczeń, jak informuje profesor Ernest Chua z NUS. Kieruje on zespołem badaczy poszukujących nowych klimatyzacji, które miałyby zużywać mniej energii niż obecne rozwiązania.

W opracowanym przez zespół klimatyzatorze rolę czynnik chłodniczego pełni woda. Skonstruowane przez nich urządzenie pobiera o 40% mniej energii elektrycznej niż konwencjonalny system klimatyzacji o porównywalnych parametrach. Jak mówią naukowcy z NUS, przekłada się to na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 40% w całkowitym rozrachunku.

National University of Singapore, air conditioner, air conditioning, cooling, water-based, water-based air conditioner, membrane dehumidification module

Nasz system chłodzenia dostosowany może być do dowolnych warunków klimatycznych, od tropikalnych i wilgotnych, do suchego klimatu na pustyni. Może on być dowolnie skalowany i używany tak dla pojedynczych pomieszczeń, jak i całych budynków”, wyjaśnia Chua.

Jak informują badacze z NUS, system jest nie tylko energooszczędny, ale także tani w budowie i instalacji. Zespół obecnie pracuje nad zwiększeniem wydajności, dalszą redukcją poboru mocy i wzbogaceniem układu o inteligentne funkcje, takie jak: możliwość śledzenie wydajności i parametrów pracy układu, czy dostosowywanie ich do obecności ludzi w pomieszczeniach.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.