Co to jest ekologia?

co to jest ekologia

Może się nam kojarzyć z walką o czyste powietrze i lasy. Jednak ekologia to dużo więcej. Ty też możesz zostać małym ekologiem.

Ekolog – co to za gość?

Słowo ekologia pochodzi od greckiego słowa, które oznacza dom i rodzinę. Można więc powiedzieć, że ekolog to taki człowiek, który zajmuje się Ziemią – naszym domem i rodzinami, jakie na niej żyją. Oczywiście, nie chodzi tylko o ludzi, ale o wszystkie rodziny zwierząt i roślin. Nawet o maleńkie mrówki i ich warunki życia. Ekolog bada, jacy sąsiedzi w przyrodzie najlepiej ze sobą żyją. Jakie miejsca są dla kogo najlepsze. Zajmują się też zwierzętami i roślinami, których na Ziemi jest już bardzo mało. Szukają rozwiązań, jak je chronić.

O ekosystemie słów kilka…

Ziemia jest mozaiką. W samej Polsce mamy morze, jeziora, wyżyny i góry. Są cztery pory roku. Latem jest bardzo ciepło, a zimą pada śnieg. Na tym terenie żyją rośliny i zwierzęta, które dobrze się czują i rozwijają w takich warunkach. Nie ma u nas słoni, żyraf ani pingwinów na wolności. Nie ma raf koralowych, nie rosną pomarańcze ani baobaby. To wszystko potrzebuje innych, także wyjątkowych warunków. Każdy obszar ma swoje własne cechy: wysokość, temperaturę, wilgotność, ilość światła i wody. Wszystkie gatunki żyjące na tym samym obszarze tworzą ekosystem. Podobnie jak ludzie w danym państwie tworzą naród.

Wpływ człowieka

Człowiek jest trochę inny od pozostałych gatunków. Wymyślił uprawę i hodowlę, więc sam dba o swoje pożywienie. Nie zostawia nic przypadkowi. Ciągle się też rozwija: stworzył przemysł i technologie. Razem z przemysłem powstały wielkie miasta i ogromne fabryki. To wszystko produkuje zanieczyszczenia, śmieci i hałas. Niestety, niszczy też środowisko. Inne gatunki nie czują się już bezpiecznie, często tracą domy i nie mają się już gdzie przenieść, bo wszędzie jest beton. A ludzi, betonu i śmieci jest coraz więcej. Dlatego też ekologów coraz częściej kojarzy się przede wszystkim z ochroną środowiska.

Co możesz zrobić na rzecz środowiska?

Każdy z nas może i powinien szanować środowisko. Jeśli chcesz, możesz zapisać się do jakiejś organizacji ekologiczne lub w szkole na zajęcia dodatkowe z ochrony środowiska. Musisz pamiętać jednak o kilku bardzo ważnych zasadach. Jeśli wybierasz się do lasu lub w góry – zachowuj się tam cicho. To dom zwierząt i czasami jedyne miejsce, w jakim mogą czuć się bezpiecznie. Nigdy też nie zbaczaj z wyznaczonych ścieżek i szlaków. Możesz podeptać rośliny, które mogą być bardzo rzadkie i sprawić, że przerażone zwierzęta jeszcze długo tam nie wrócą. Nie niszcz też roślin ani drzew. Bądź przyjacielem – ekologiem i szanuj otoczenie!

SŁOWNICZEK EKO-SŁOWNICZEK

Gatunek

Ekologia

Ekosystem

Mozaika

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Klimat przetrwa prezydenturę Donalda Trumpa

Następny artykuł

Kolejne rekordy OZE w Wielkiej Brytanii

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , ,