Columbus Energy – opinie, oferta

Columbus to jedna z największych i najpopularniejszych firm działających w branży fotowoltaiki w Polsce. Rozwija się dynamicznie, proponując swoim klientom nowoczesne i ekologiczne rozwiązania energetyczne oraz te, z zakresu elektromobilności. Co wyjątkowego w swojej ofercie dla domów i firm ma Columbus?  

Kto może skorzystać z oferty Columbus?

Oferta firmy jest przeznaczona zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, rolników, jak i firm na terenie całego kraju. Dodatkowo Columbus zachęca do współpracy inwestorów zainteresowanych dzierżawą gruntu pod farmę słoneczną, czy wejściem w biznes farm fotowoltaicznych.

Jakie rozwiązania proponuje Columbus?

Oferta dla domu

Columbus oferuje swoim klientom kompleksowe rozwiązania energetyczne. Firma posiada w ofercie montaż instalacji fotowoltaicznej, a także nowoczesne magazyny energii oraz pompy ciepła. Columbus proponuje  też rozwiązania z zakresu elektromobilności – stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Columbus proponuje klientom unikatową technologię MWT, czyli panele bez ołowiu, zabezpieczone miedzianą warstwą oraz 30-letnią gwarancję na 82% sprawności modułów. Pakiety oferowane przez Columbus:

 1. Go green – instalacja fotowoltaiczna,
 2. Go free – falownik hybrydowy i magazyn energii,
 3. Go comfort – pompa ciepła (współpracująca z instalacją PV). 

Oferta dla biznesu

Columbus oferuje rozwiązania dedykowane biznesom. Wśród nich znajdują się dwie możliwości: umowa PLA (Power Lease Agreement) oraz instalacja fotowoltaiczna na własność. 

 1. PLA

Po zawarciu takiej umowy, bez wkładu własnego, dzierżawca odbiera energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej, należącej do Columbus. Dzierżawca zapewnia również przestrzeń i dostęp do instalacji. Czynsz waloryzowany jest rocznie o 3,9 %. Istnieje też możliwość wykupu instalacji w każdym momencie trwania umowy – szczegóły znajdują się na stronie Columbus.

 1. Instalacja na własność

Oznacza jedną inwestycję w instalację fotowoltaiczną i dostęp do własnej, darmowej energii. To opcja dla tych, którzy chcą oszczędzać i zarabiać od pierwszego dnia podłączenia do sieci. Istnieje możliwość finansowania leasingiem. Więcej energii zapewniają monokrystaliczne panele 460 Wp MWT.

 1. Stacja ładowania pojazdów elektrycznych

Columbus, wraz z firmą Nexity przedstawił rozwiązania z zakresu elektromobilności dla firm i użytkowników domowych. Columbus proponuje firmom, przejście na ładowarki prywatne. Dodatkowo, stacje zamontowane przy danej firmie będą mogły pełnić funkcję dodatkowego biznesu, czyli ogólnodostępnej stacji ładowania. 

Columbus Care i Columbus Safe

Columbus Care to wyjątkowa i kompleksowa obsługa klienta, certyfikowana godłem „Teraz Polska”. Specjaliści Columbus oferują kompleksową usługę, od porady,  przez montaż, aż po monitorowanie instalacji i kontrolę nad jej działaniem. Columbus Care posiada dedykowany panel klienta, w którym można sprawdzać np. status umowy lub zawrzeć nową umowę online.

Columbus Safe to z kolei własny, opracowany przez firmę model zabezpieczeń, które opierają się na analizie statystyk i danych niemieckiego rynku fotowoltaicznego. Columbus Safe to także system przeciwpożarowy oparty na montażu taśm samogaszących, które w razie pożaru chłodzą otoczenie i zapobiegają ponownemu zapłonowi. 

Columbus załatwi formalności

Columbus, w ramach współpracy zapewnia kompleksową pomoc w załatwieniu wszystkich formalności – zarówno kontakt z zakładem energetycznym, jak i pomoc w uzyskaniu finansowania i dotacji. Osoby, które zainteresowane są dofinansowaniem z programu “Czyste powietrze” oraz otrzymaniem ulgi termomodernizacyjnej (w ramach dotacji na fotowoltaikę lub pompę ciepła w 2021 r.) mogą liczyć na pomoc Columbusa w załatwieniu formalności. Od 1 lipca do 20 grudnia 2021 roku będzie można składać wnioski o dofinansowanie z programu “Mój Prąd”. Wówczas Columbus pomoże wypełnić ten wniosek. Wszelkie formalności można załatwiać online w panelu usługi Columbus Care.

Innowacyjność – fotowoltaika z bilansowaniem 1:1

Columbus wprowadza na rynek zaawansowane i nowoczesne usługi, które już dziś rewolucjonizują usługi z branży energetyki odnawialnej. Jedną z nich jest usługa Prąd jak powietrze. Umożliwia ona odebranie całej nadwyżki energii wyprodukowanej z własnej instalacji (a nie 80%, jak dotychczas) i wykorzystanie jej wtedy, kiedy potrzebujemy jej najwięcej. Reszta energii, czyli nadwyżka może zostać zmagazynowana i odebrana w pożądanym momencie. Gdy zabraknie energii, Columbus dostarczy ją w takiej samej cenie, co dotychczas. Szczegóły oferty tutaj. 

Z kolei po uruchomieniu tokenizacji i blockchain prosument będzie mógł przekazywać i odbierać energię w każdym miejscu w Polsce. Wszędzie tam, gdzie Columbus ma usługi licznika, czyli umowę kompleksową bądź roaming z innymi sprzedawcami, jego klienci będą mogli korzystać z własnej energii za darmo, ale wszędzie tam, gdzie Columbus będzie miał licznik podłączony do Columbus Obrót. 

Ile kosztuje instalacja od Columbus?

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Na ostateczną cenę wpływa przede wszystkim moc instalacji, miejsce montażu (dach lub grunt), technologia ogniw, efektywność instalacji, montaż, konstrukcja i wiele innych czynników. W trakcie bezpłatnej konsultacji z pracownikiem Columbus poznasz poszczególne kroki w procesie montażu własnej mikroinstalacji, doradca opowie o dostępnych urządzeniach i dobierze je do indywidualnych potrzeb gospodarstwa. Wreszcie, klient dowie się, jakie są koszty instalacji.

Columbus – opinie klientów 

Klienci Columbus zwracają uwagę na sprawność, z jaką przebiega kontakt na wszystkich etapach współpracy z firmą. Szybka komunikacja bezpośrednio przekłada się na tempo, z jakim jest realizowana dana inwestycja. Kolejnym czynnikiem, który doceniają osoby posiadające instalacje od Columbusa, jest długi okres gwarancji na wszystkie komponenty. 15 lat – czyli dużo ponad cały okres zwrotu inwestycji. Na plus dla firmy działa także dogodny system ratalny, dzięki któremu zamiast płacić rachunki za prąd, klienci pokrywają koszty instalacji.

Informacje o firmie Columbus

Firma została założona w 2014 roku  przez Dawida Zielińskiego. Siedziba Columbusa mieści się w Krakowie, przy ul. Jasnogórskiej 9. Dynamiczna działalność widoczna jest w comiesięcznych raportach Spółki. Columbus regularnie organizuje informacyjno-edukacyjne webinary, oraz odwiedza wszystkie województwa dedykowanym “ColumBUSem”. Specjaliści z jego ekipy opowiadają na wszystkie pytania mieszkańców i rozwiewają wątpliwości na temat fotowoltaiki, magazynów energii i pomp ciepła. 

Zalety i wady Columbus 

Na podstawie oferty firmy Columbus wyróżniliśmy jej zalety i wady.

Zalety

 • gwarancja totalna – 15 lat na wszystkie komponenty i 25 lat na panele fotowoltaiczne,
 • firma montuje instalacje na terenie całej Polski,
 • Columbus ma wieloletnie doświadczenie i status spółki akcyjnej – firma istnieje od 2014 roku, niedawno przeniosła notowania na GPW,
 • wysokiej klasy komponenty (w ofercie także mikroinwertery),
 • szybki montaż – nawet w jeden dzień, czyli 10 dni od podpisania umowy, 
 • kompleksowa usługa – od audytu, przez montaż, po zgłoszenie instalacji do zakładu energetycznego,
 • niski koszt finansowania (od 4,5%),
 • ponad 33 tys. zamontowanych instalacji PV,
 • dostęp do usługi Columbus Care – pakiet kompleksowej obsługi klienta, który obejmuje monitorowanie pracy i wydajności instalacji przez rok od jej założenia,
 • dostęp do usługi Columbus Safe, czyli systemu prewencji pożarowej (taśm samogaszących),
 • certyfikat Teraz Polska otrzymany jako pierwsza w historii firma z branży OZE.

Wady

 • brak cennika dostępnego na stronie.