Deszczówka – dlaczego warto ją zbierać? Do czego wykorzystywać?

Deszczówka – dlaczego warto ją zbierać? Do czego wykorzystywać?

Rosnące temperatury, mniejsza wilgotność powietrza i intensywne parowanie – to wszystko przyczynia się do wzrostu deficytu wody. W celu zminimalizowania problemu, eksperci polecają zbieranie deszczówki. 

Kilka statystyk o zużyciu wody

Według Europejskiej Agencji Środowiska, jedna osoba w domostwie zużywa niemal 150 litrów wody na dobę, mimo iż do zaspokojenia podstawowych potrzeb wystarczy zaledwie 30% z tego. Eksperci z Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego podkreślają, że deszczówka może pokryć nawet 50% zapotrzebowania gospodarstwa domowego na wodę.

Najprostszy sposób zbierania deszczówki

Podczas deszczu wystarczy podstawić zbiornik pod rynnę. Możemy kupić także specjalne beczki, których pojemność mieści się w przedziale od 300 do 2000 litrów. Należy pamiętać, aby pojemniki były wykonane z trwałego tworzywa sztucznego, odpornego na niekorzystne warunki pogodowe.

Dlaczego warto?

Gromadzenie deszczówki to znakomita metoda pozyskania darmowej wody. Przedsięwzięcie nie wymaga dużych nakładów finansowych, a wręcz przeciwnie – pozwala zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Przede wszystkim jednak nie marnujemy bezcennej wody pitnej, która w codziennym spożyciu nie może być zastąpiona żadnym innym płynem.

Do czego można wykorzystać deszczówkę?

  • do podlewania trawników,
  • podlewania roślin doniczkowych i ogrodowych,
  • mycia samochodów i rowerów,
  • mycia urządzeń wykorzystywanych w pracach ogrodowych,-do czyszczenia tarasu,
  • prania i zmywania. 

Pamiętajmy, że woda opadowa nie nadaje się do spożycia, ze względu na możliwość rozwinięcia się w niej drobnoustrojów.

Źródło: onet.pl