Dlaczego zielone dachy są przyszłością?

Dlaczego zielone dachy są przyszłością?

Zielone dachy to przyszłość nowoczesnych i zrównoważonych miast, a inwestycja w nie przynosi wiele korzyści ekonomicznych i środowiskowych. Przyjrzeliśmy się wszystkim zaletom tego ekologicznego i praktycznego rozwiązania.

Dlaczego zielone dachy?

Zielony dach (ang. green roof lub living roof) to pokrycie dachowe, umożliwiające uprawę roślin. I rzeczywiście określenie living roof, czyli “żywy dach” oddaje charakter tej konstrukcji. Bowiem zielone dachy tworzą swoiste ekosystemy, bogate nie tylko w najwspanialsze okazy roślin. 

Zielony dach lepszy niż klimatyzacja

Niewątpliwą zaletą dachów zielonych jest ich naturalna funkcja chłodząca. Szczególnie latem warstwy zielonego dachu izolują i osłaniają dach przed przegrzaniem. Funkcja izolacji jest również przydatna zimą, podczas niższych temperatur. Warstwa ta oddziela nas od chłodu. Dzięki temu zielone dachy są też ekologiczną metodą na zmniejszenie strat energii z budynku.

Zielony dach na budynku w Krakowie

Magazyn wody

Zielony dach gromadzi wodę deszczową. Umożliwia to zwiększenie retencji, a tym samym oszczędzanie wody, ponieważ, nie spłynie ona do studzienki kanalizacyjnej, a zasili roślinny ekosystem. Ta właściwość jest wykorzystywana w montażu dachu ekstensywnego, czyli jednego z rodzajów zielonych dachów, jakie można stworzyć na dowolnej powierzchni budynku.

Jaką roślinność wykorzystuje się w zielonych dachach?

Jednym z rodzajów zielonego dachu jest właśnie dach ekstensywny. Charakteryzuje się lekkością, ze względu na rodzaj zasadzonej roślinności. Dach ekstensywny jest często nazywamy również rozchodnikowym, od roślin, które go pokrywają. Rozchodnik jest rośliną z rodziny sukulentów, składającej się z kilkuset gatunków i tysięcy odmian. Rozchodniki magazynują wodę np. w liściach i wykorzystują wilgoć, która gromadzi się na dachu. Jeżeli nie ma opadów, rośliny te zbierają wówczas rosę.

Dach intensywny może być bardziej wymagający w pielęgnacji. Po pierwsze wymaga więcej podłoża, czyli substratu, oraz wody, która może się tam zmagazynować. Jeżeli na dach intensywny nie spadnie wystarczającą ilość wody opadowej, można go podlewać metodą kropelkową lub zraszaczem sterowanym elektronicznie. 

Skandynawski domek pokryty zielonym dachem

Zielony dach – dom dla owadów z korzyścią dla środowiska

Zarówno intensywny, jak i ekstensywny dach są naturalnym siedliskiem owadów. Są czymś więcej niż estetyczną i funkcjonalną konstrukcją. Dzięki żyjątkom odwiedzającym zielony dach tworzy się tam swoisty ekosystem. Dach stanowi wtedy powierzchnię czynną biologicznie (PBC). Takie rozwiązania są już standardem w wielu zurbanizowanych miejscach świata, w których nadmiar betonu jest łagodzony roślinną, subtelną przestrzenią. 

Montaż zielonego dachu to zamierzony krok w stronę stworzenia nowych ekosystemów mówi inż. Adam Nowak z firmy All Green Dom i Ogród, zajmującej się instalacjami zielonych dachów.

Gdzie mogą powstać zielone dachy?

Zielone dachy mogą powstawać na każdym typie budynków. Obecne technologie i materiały umożliwiają zastosowanie takiego rozwiązania na każdej powierzchni. Jednak kluczowe jest, aby każdy zielony dach wykonał specjalista. 

Warunkiem instalacji dachu zielonego jest odpowiednia wytrzymałość konstrukcji dachu i stropu. Ponieważ zgromadzona woda i substrat powodują dodatkowe obciążenie – dodaje inż. Adam Nowak.

Dofinansowanie zielonego dachu

Chcesz uzyskać dotację na zielony dach? Sprawdź aktualny status naboru w programie Moja Woda. Wniosek można złożyć drogą elektroniczną do 10 czerwca 2021 r.

źródło: All Green Dom i Ogród, dachyzielone.pl, iopscience.iop.org

Zielony dach po islandzku