Farma fotowoltaiczna w kształcie Pandy

Dotychczas farmy fotowoltaiczne rozwijały się pod kątem innowacyjności i zastosowanych rozwiązań mogących poprawić ich ogólną efektywność. Chińczycy postanowili zmienić jednak ten trend i dodać do tego troskę o ciekawą koncepcję wizualną farm fotowoltaicznych. Tak o to powstała fotowoltaiczna panda, która nie tylko wygląda słodko, ale także produkuje duże ilości energii elektrycznej.

Wspomniany czarno-biały zwierzak w wersji fotowoltaicznej powstał w Datong, w prowincji Shanxi w środkowych Chinach. Jest on częścią farmy fotowoltaicznej o powierzchni 100 hektarów, której moc to 100 MW. W ciągu 25 lat ma ona dostarczyć 3,2 miliarda kWh zielonej energii, pozwalając na uniknięcie emisji 2,74 miliona ton dwutlenku węgla w tym samym okresie czasu.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Chińczycy tworząc farmę w kształcie pandy mieli na celu zainteresowanie młodzieży odnawialnymi źródłami energii. Panda jest w Azji niezwykle popularnym zwierzęciem, które w dłuższej perspektywie czasu jest zagrożone wyginięciem. W planach jest wybudowanie 100 takich farm fotowoltaicznych na całym świecie w ciągu 5 lat, z czego pierwsze z kolejnych powstaną w Filipinach i Fidżi.