Greenwashing – co to takiego?

Ziemia i jej dobro są dla nas ważne. Dbamy o nią jak tylko możemy. Staramy się też wybierać ekologiczne produkty z bezpiecznymi dla środowiska opakowaniami. A co, jeśli ktoś chciałby nas oszukać i na naszym eko myśleniu nieuczciwie zarobić?

Wrażliwość na dobro Ziemi jest wykorzystywana

Dla każdej firmy najważniejsze są zarobki. Każdy chce mieć więcej i więcej. Niektóre firmy posuwają się w swoich działaniach stanowczo za daleko. Tak właśnie powstał greenwashing, co dosłownie można przetłumaczyć jako „zielone pranie”, choć bardziej chyba pasuje „ekologiczne wybielanie” lub „eko ściema”. Polega to na używaniu na opakowaniach, w reklamach elementów, które sugerują, że produkt jest przyjazny dla środowiska. I to produktów, które z dbaniem o środowiska nie mają za wiele wspólnego. To takie zielone kłamstwo. Ludzie bardzo szybko przyjmują takie argumenty: skoro narysowany jest listek, to znaczy, że to ekologiczny produkt. Później okazuje się, że to był zwykły chwyt marketingowy. Manipulacja, tylko po to, aby sprzedać swój produkt. A przecież nie każdy interesuje się ekologią. Dlatego tak ważne jest czytanie i pogłębianie wiedzy z ekologii.

Jak działa greenwashing?

Są różne metody, które mogą działać w ramach greenwashingu. Może niektóre z nich potrafisz rozpoznać? Może z niektórymi z nich już miałeś do czynienia? Firma może na przykład podkreślać, że produkty nie zawierają konkretnych groźnych składników, kiedy te substancje i tak są zakazane i nieużywane. Nie jest to nic wyjątkowego. Inny przykład jest chyba najpopularniejszy: opakowaie jest tak zrobione, że produkt wydaje się ekologiczny. Kiedy czytamy skład okazuje się zupełnie inaczej! Niektóre firmy stosują nawet podrobione ekoznaki! Często podawane są też naciągane wiadomości o wpływie na środowisko. Produkt może być bardzo szkodliwy i chemiczny, ale istnieje na nim informacja, że opakowanie jest biodegradowalne, bezpieczne. I co z tego? Nie zmienia to działania produktu.

Ciekawe ile takich przykładów ekościemy Ty znajdziesz wokół siebie?

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Greenwashing