Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

green

Jak ochłodzić mieszkanie w upalne dni?

Gorąca atmosfera niekiedy powoduje dyskomfort. Kiedy temperatura za oknem dochodzi 30°C, również przebywanie w pomieszczeniach nie przynosi ulgi. Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniach i biurach? Jeśli nie klimatyzacja, to co? Podpowiadamy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Proste tricki

Oto co możesz zrobić praktycznie w każdej chwili, aby ochłodzić pomieszczenia w domu, a także w przestrzeni, w której pracujesz.

  1. Wentylator, wiatrak

Wentylatory są zbawienne podczas upałów. Nie zajmują dużo miejsca, można kupić je za stosunkowo niewielką cenę i postawić praktycznie w każdym miejscu. Wiatraki poprawiają cyrkulację powietrza i od razu chłodzą przyjemnym powiewem. Zaletą tych urządzeń jest też różnorodność. Zdecyduj, czy potrzebujesz wentylatora podłogowego, stojącego, a może sufitowego. Ten ostatni może pełnić dodatkowo funkcję lampy. 

  1. Nawilżacz

Niektóre budynki, szczególnie te stare i niepoddane termoizolacji/termomodernizacji mogą wykazywać duży poziom niechcianej wilgoci, która sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. Jednak po drugiej stronie stoi kwestia wilgotności powietrza, która jeśli jest za niska (wynosi np. 10%) może powodować nieprzyjemne dolegliwości i obniżać odporność. Do wyboru mamy kilka rodzajów nawilżaczy, które unormują poziom wilgoci w pomieszczeniach: parowe, ewaporacyjne i ultradźwiękowe. Zanim jednak sięgniemy po to urządzenie, warto poznać schemat jego działania, konserwacji i czyszczenia. 

  1.  Własny “klimatyzator”

Jeżeli jesteś już w posiadaniu wiatraka, możesz z niego wycisnąć jeszcze więcej zimna. Jak? Napełnij niezbyt głęboką miskę z lodem i postaw ją tuż przed wentylatorem. Dzięki tej metodzie można dodatkowo nawilżyć przestrzeń. Taką samą rolę będą pełnić mokre tkaniny, np. ręczniki rozwieszone w domu – obniżają też temperaturę.

  1. Rośliny

Im więcej roślin w pomieszczeniach i na zewnątrz – tym lepiej. Na rozwój roślin wpływają światło, temperatura, woda i wiatry. Z kolei rośliny zmieniają środowisko wokół siebie – wydzielają wodę (ewapotranspiracja), chłodzącą powietrze wokół. Rośliny mają też masę innych zalet, gdyby nie one ziemia już dawno temu osiągnęłaby ekstremalną temperaturę.

  1. Inne sposoby

W upalne dni zalecane jest przysłanianie okien, szczególnie jasnymi zasłonami, czy żaluzjami, które odbijają promienie. Na rynku są też dostępne rolety “dzień i noc”, czy dwustronne – z zewnątrz jasne, a ciemne od środka. Inwestycja w energooszczędne sprzęty elektroniczne i AGD też jest efektywnym rozwiązaniem podczas gorących dni. Im mniej nagrzanego i włączonego sprzętu, tym lepiej. W kwestii gotowania warto pozostawić wolną rękę, choć bez wątpienia im dłuższy czas gotowania na kuchence gazowej, tym cieplej w pomieszczeniu. Warto sprawdzić też drożność otworów wentylacyjnych w domu – zatkane kurzem, nie będą działać prawidłowo. 

Budownictwo i architektura

Poza tymi drobniejszymy rizwi długotrwałe i skuteczne sposoby, które można zastosować na poziomie budowy, czy podczas modernizacji budynku. 

  1. Zielony dach

Niewątpliwą zaletą zielonych dachów jest ich naturalna funkcja chłodząca. Szczególnie latem warstwy zielonego dachu izolują i osłaniają dach przed przegrzaniem. Funkcja izolacji jest też przydatna zimą, podczas niższych temperatur. Zielone dachy są w 100% ekologiczną metodą na zmniejszenie strat energii z budynku. Dodatkowo magazynują wodę i tworzą swoisty ekosystem, w którym mogą zamieszkać pożyteczne owady. Przeczytaj więcej o zaletach tego rozwiązania.

  1. Biały dach

Istnieje też system, który polega na umieszczeniu na dachu elastycznej, wodoodpornej, a co najistotniejsze odbijającej promieniowanie podczerwone powłoki. Pozwala ona na odbicie ok. 80% promieniowania podczerwonego. 

  1. Rekuperacja

Rekuperacja jest formą nowoczesnego systemu wentylacji, wykorzystującego odzyskiwanie ciepła. Dzięki technologii rekuperator ochłodzi gorące powietrze podczas upalnych dni. Świeże powietrze dostarczane jest przez anemostat nawiewny (zakończenie przewodów wentylacyjnych), natomiast centrala rekuperacyjna wprowadza chłodny powiew i osusza przestrzeń z ewentualnej wilgoci. Ta mechaniczna postać wentylacji ogrzewa też powietrze w zimie i usuwa z niego wszelkie zanieczyszczenia oraz czynniki alergiczne. 

źródło: klimat.czn.uj.edu.pl, dekoportal.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.