Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pies kontra upał. Jak zadbać o psa w gorące dni?

Pies kontra upał. Jak zadbać o psa w gorące dni?

Psy źle znoszą upały. Fale gorąca mogą nie tylko negatywnie wpływać na ich apetyt i samopoczucie, ale nawet doprowadzić do przegrzania psiego organizmu. Warto o tym pamiętać zwłaszcza w trakcie lata. Jak pomóc psu przetrwać upalne dni? Które rasy najgorzej znoszą upały? Jak rozpoznać udar cieplny u psa? Czego absolutnie nie wolno robić? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pies kontra upał. Co musisz wiedzieć?

Czworonożni przyjaciele, tak samo jak ludzie, są wrażliwi na rosnące temperatury i utrzymujące się upały. Jak rozpoznać, że naszemu czworonożnemu doskwiera gorąco? Pierwszy znak, na który powinniśmy zareagować to gorsze samopoczucie i brak apetytu u psa. Wówczas warto zadbać o nawodnienie pieska, a także pomóc mu się ochłodzić, aby nie doprowadzić do przegrzania i udaru cieplnego.

Kiedy słupki rtęci wyskakują w górę, należy zadbać o komfort każdego psa, ponieważ to zwierzęta ze słabą możliwością regulacji temperatury ciała. Niemniej są psy, u których ryzyko wystąpienia udaru cieplnego jest większe.

Wbrew pozorom, wysokie temperatury zagrażają bardziej psom krótkowłosym, ponieważ sierść jest naturalną ochroną przed promieniami słonecznymi. Ryzyko udaru cieplnego zwiększa także ciemne umaszczenie, które przyciąga ciepło. Weterynarze zwracają też uwagę na rasy z krótkimi pyskami jak mopsy, pekińczyki, shih tzu czy buldogi francuskie. W okresie upałów warto obserwować także psy, które są w młodym lub starszym wieku, mają nadwagę albo mierzą się z chorobami osłabiającymi zdolność do naturalnego ochłodzenia organizmu

Pies kontra upał. Jak zadbać o czworonożnych przyjaciół w gorące dni?
Pies kontra upał. Jak zadbać o czworonożnych przyjaciół w gorące dni? Źródło: Freestocks

Być może zdarzy się tak, że nie zauważymy u psa dyskomfortu z powodu wysokich temperatur. Są jednak objawy, który ignorować nie możemy, ponieważ to oznaki przegrzania organizmu, co jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia czworonoga. Jak rozpoznać udar cieplny u psa?

Objawy udaru cieplnego u psa 

Typowymi objawami przegrzania organizmu u psów są:

  • wyraźne osłabienie,
  • utrata przytomności,
  • nadmierne zianie i ślinotok,
  • przyspieszona praca serca,
  • nieregularny, płytki oddech,
  • brak apetytu,
  • wymioty, 
  • biegunka.

Wystarczy 15 minut, aby przegrzanie organizmu doprowadziło do udaru cieplnego. Jeżeli zauważysz podobne objawy u swojego psa – natychmiast reaguj. W pierwszej kolejności pomóż schłodzić organizm swojemu pupilowi i skontaktuj się z weterynarzem. Przenieś psa w zacienione, chłodne miejsce, podaj mu wodę, a w trudnym przypadkach przygotuj chłodny kompres. Bardzo ważne jest to, aby ochładzać psa stopniowo. Gwałtowne polewanie go lodowatą wodą może łatwo doprowadzić do szoku termicznego.

Jak zadbać o psa w upalne dni? 

Przede wszystkim pomagaj mu utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Jak to zrobić?

  1. Podaj psu zimną, świeżą wodę.
  2. Pilnuj, aby nie wygrzewał się zbyt długo na słońcu.
  3. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu, w którym znajduje się pies panowała odpowiednia temperatura.
  4. Nie wkładaj psu kagańca ani innych rzeczy, które mogą utrudnić mu ziajanie. To jedyny sposób, dzięki któremu może samodzielnie ochłodzić organizm.
  5. Zrezygnuj z fryzjera w okresie letni. Dłuższa sierść lepiej chroni ciało przed gorącem.
Jak ochłodzić psa w upalne dni?
Jak ochłodzić psa w upalne dni? Źródło: Elisa Kennemer/Unsplash

Zwrócenie uwagi na odpowiednią temperaturę ciała czworonożnego pupila to kluczowa rzecz, aby pomóc psu przetrwać doskwierający upał. Jednak to nie wszystkie zasady, których trzeba przestrzegać. Sprawdź rzeczy, których absolutnie nie wolno robić.

Pies i upał. Tego nie wolno robić!

Nie wychodź na spacery za często i rób to porą, kiedy upał doskwiera najmniej, czyli najlepiej wczesnym ranem i późnym wieczorem. Wybieraj się w miejsca zacienione w pobliżu zbiornika wody, gdzie pies będzie mógł się ochłodzić. Koniecznie unikaj betonu. Nie tylko dlatego, że w tych obszarach jest cieplej. Stąpając po wylanym betonie albo kostce brukowej twój pupil może sobie poparzyć łapy. 

Nie zostawiaj psa w samochodzie. Chociaż wydaje się, że każdy o tym słyszał, nadal zdarzają się przypadki, gdy właściciele postanawiają zostawić swoje pupile „na kilka minut” w samochodzie. Zanim postanowisz to zrobić, pamiętaj, że temperatura w zamkniętym pojeździe rośnie szybko i może przekroczyć tą panującą na zewnątrz nawet o kilkanaście stopni. W takich warunkach psi organizm może przegrzać się zanim zdążysz wrócić ze swoich krótkich zakupów.

Nie trzymaj psa na łańcuchu ani w budzie. Niezależnie od tego, czy mamy lato, czy zimę – pies nie powinien przebywać w takich warunkach. Niemniej w upalne dni zagrożenie dla psów, które przebywają na zewnątrz jest szczególnie wysokie. Zwłaszcza jeśli nie mają dostępu do cienia, a w ich budzie panują warunki jak w fińskiej saunie. Pamiętaj, że trzymanie psa na łańcuchu w warunkach, które zagrażają jego życiu to przestępstwo.

Nie bądź obojętny. Jeśli na zewnątrz doskwiera upał, a ty widzisz psa na łańcuchu albo zamkniętego w samochodzie – nie czekaj, reaguj! Powiadom policję o sytuacji, a w między czasie zrób wszystko, co możesz, aby pomóc psu się ochłodzić.

Źródła: euronews.com, zielona.interia.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.