Jak zadbać o psa w upalne dni?

Jak zadbać o psa w upalne dni?

Psy także źle znoszą upały. Warto o tym pamiętać, kiedy temperatury na termometrach przekraczają normy. Fale gorąca mogą doprowadzić do przegrzania organizmu i udaru cieplnego, zwłaszcza u pupili o krótkiej sierści i ciemnym umaszczeniu. Oto kilka sposób, jak zadbać o psa w upalne dni. 

Podcast

Jak upały zagrażają psom? 

Czworonożni przyjaciele, tak samo jak ludzie, są wrażliwi na rosnące temperatury i utrzymujące się upały. W gorące dni psom tak samo zagraża odwodnienie czy udar cieplny. Które psy są najbardziej narażone na przegrzanie organizmu?

Wbrew pozorom, wysokie temperatury zagrażają bardziej psom krótkowłosym, ponieważ sierść jest naturalną ochroną przed promieniami słonecznymi. Ryzyko udaru cieplnego zwiększa także ciemne umaszczenie, które przyciąga ciepło. Weterynarze zwracają też uwagę na rasy z krótkimi pyskami jak mopsy, pekińczyki, shih tzu czy buldogi francuskie. W okresie upałów warto obserwować psy, które są w młodym lub starym wieku, mają nadwagę albo mierzą się z chorobami osłabiającymi zdolność do naturalnego ochłodzenia organizmu. 

źródło: Freestocks

Mimo wszystko, kiedy słupki rtęci wyskakują w górę, należy zadbać o komfort każdego psa, ponieważ są to zwierzęta ze słabą możliwością regulacji temperatury ciała. 

Objawy udaru cieplnego u psa 

Typowymi objawami przegrzania organizmu u psów są:

  • wyraźne osłabienie,
  • utrata przytomności,
  • nadmierne zianie i ślinotok,
  • przyspieszona praca serca,
  • nieregularny, płytki oddech,
  • brak apetytu,
  • wymioty, 
  • biegunka.

Wystarczy 15 minut, aby przegrzanie organizmu doprowadziło do udaru cieplnego. Jeżeli zauważysz podobne objawy u swojego psa, natychmiast reaguj. W pierwszej kolejności pomóż schłodzić organizm swojemu pupilowi i skontaktuj się z weterynarzem. Przenieś psa w zacienione, chłodne miejsce, podaj mu wodę, a w trudnym przypadkach przygotuj chłodny kompres. Bardzo ważne jest to, aby ochładzać psa stopniowo. Gwałtowne polewanie go lodowatą wodą może łatwo doprowadzić do szoku termicznego.

Jak zadbać o psa w upalne dni? 

Przede wszystkim pomagaj mu utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Najprostszym sposobem na ochłodzenie organizmu jest podanie czworonogowi zimnej wody. Możesz też poeksperymentować z mrożonymi smakołykami albo kostkami lodu. Pilnuj, aby twój psi przyjaciel nie wygrzewał się zbyt długo w słońcu. Zadbaj o to, aby w pomieszczeniu, w którym się znajduje panowała odpowiednia temperatura. Nie wkładaj psu kagańców ani innych rzeczy, które mogą utrudnić mu ziajanie. To jedyny sposób, dzięki któremu może samodzielnie ochłodzić organizm. Ważne, aby w okresie letnim zrezygnować też z fryzjera – dłuższa sierść lepiej chroni ciało przed gorącem. 

630tFTYrcZLrb5FfQaQ0S0Ishxcke3 82pfPaddxw0Ca cFFxgZ ZUiQ1VKv3fp6 UAkcAAdtw72Tu6qNzfnh2UQELj1orJXDFHY2vW9o YxMa AqFivF5MfGfhnLrL
źródło: Elisa Kennemer/Unsplash

Nie wybieraj się na spacery zbyt często i rób to porą, kiedy upał doskwiera najmniej, czyli najlepiej wczesnym ranem i późnym wieczorem. Wybieraj się w miejsca zacienione w pobliżu zbiornika wody, gdzie pies będzie mógł się ochłodzić. Koniecznie unikaj betonu. Nie tylko dlatego, że w tych obszarach jest cieplej. Stąpając po wylanym betonie albo kostce brukowej twój pupil może sobie poparzyć łapy. 

Źródła: euronews.com, zielona.interia.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.