Czy jesz jajka od szczęśliwych kur?

Jajek w kuchni używa się wszędzie. Można je jeść na twardo, na miękko, jako jajecznicę albo omlet. Jajka występują często jako składnik makaronów, ciast, naleśników. Mamy je od kur. Ale czy te jajka, które używamy w naszej kuchni, pochodzą od szczęśliwych kur?

Ale numer!

Łatwo można to sprawdzić. Wiele o warunkach, w jakich żyją kury, mówią numerki na skorupce. Czy umiesz je odszyfrować?

Po pierwsze jajko może być małe S, średnie M, duże L i bardzo duże XL. Jednak to jeszcze nic nie mówi nam o szczęściu kur.

Możesz też sprawdzić, jakie kody odpowiadają twojej okolicy. W ten sposób zobaczysz, czy nie były przywiezione ze zbyt daleka. A to przecież powoduje większą ilość spalin uwolnioną do środowiska. Oznacza to większe zanieczyszczenie powietrza, którym oddychamy. To też jest bardzo ważne, ale ludzie często to lekceważą.

Na opakowaniu znajdziesz też datę pakowania. Jajka sprzedawane w sklepach nie mogą być w czasie pakowania starsze niż dziesięć dni.

Dochodzimy do najważniejszych numerków.

3 – chów klatkowy. Co to właściwie znaczy? Kury nie są szczęśliwe. Nigdy nie widziały świata: słońca, łąki, nawet zwykłej ziemi i trawy. Całe swoje życie spędzają w bardzo małych klatkach. W tłumie innych kur. To straszne! Żeby się nie dziobały i nie drapały, obcina się im dzioby i pazury. Są pozbawione swojej jedynej broni i okaleczone. Kupując jajka z takim numerem, przykładamy się do złego traktowania kur.

2 – chów ściółkowy. Te kury mają się już trochę lepiej, ale nie można ich nazwać szczęśliwymi. Nie są co prawda wypuszczane na zewnątrz, ale mają odrobinę więcej swobody i dostęp do spacerowania po ściółce (czyli miękko wyłożonej podłodze budynku).

1 – wolny wybieg. Te kury wreszcie mogą zobaczyć kawałek świata. Chodzą po specjalnym wybiegu – takim ich podwórku. Jest im dużo lepiej. Ich jajka to dobry wybór.

0 – ekologiczne. Marzenie kur niosek. Te są bardzo szczęśliwe. Żyją tak jak kiedyś kury – chodzą sobie swobodnie po podwórku, zjadają znalezione robaki i ekologiczną paszę, a mieszkają w kurniku. Są naprawdę szczęśliwe – mieszkają w ekskluzywnych warunkach.

To jakie wybierzesz jajka?