Kosmetyki naturalne – czy warto?

Kosmetyki naturalne – czy warto?

Przeczytaj skład pierwszego z brzegu szamponu lub żelu do mycia w zwykłej drogerii. Nie rozpoznajesz żadnego ze składników? Nic dziwnego! Większość z nich to sama chemia!

Składniki nieprzyjazne.

Dbałość o własne ciało to normalny objaw. Chcemy być czyści, wyglądać jak najlepiej, ładnie pachnieć. Stosujemy duże ilości środków pielęgnacyjnych. Nasze mamy i ciocie mają całe kosmetyczki różnych preparatów. Ale czy wiesz o tym, że zwykłe kosmetyki często mogą naszemu ciału bardzo szkodzić? Jednym ze składników szkodliwych jest SLS (sodium lauryl sulfate), który tworzy tak przez nas lubianą pianę. Niestety bardzo często uczula, wysusza skórę, powoduje wysypkę, a nawet łupież. A przecież nikt tego nie lubi! Uczulać mogą też parabeny, czyli takie kosmetyczne konserwanty. Oleje mineralne i silikony brzmią już lepiej, prawda? Nie daj się nabrać! Oleje są pochodnymi ropy naftowej, zatykają pory i nie pozwalają skórze oddychać. Silikony natomiast to związki chemiczne, które są magazynowane w organizmie. Nie potrafimy ich przetworzyć ani wydalić. One także nie pozwalają skórze i włosom oddychać.

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki ekologiczne, nie zawierają żadnych z tych szkodliwych składników. Niestety, nie tak łatwo je rozpoznać, bo dowolność w nazywaniu kosmetyków „natural” lub „eko” jest bardzo duża. Dlatego najlepiej nauczyć się je rozpoznawać, Najważniejsze, że zazwyczaj mają one bardzo krótki skład. Mogą zawierać olejki i wyciągi roślinne, glinki, olejki eteryczne, naturalne masła roślinne. To wystarcza, by opiekować się naszą skórą we właściwy sposób. Nie uczulają lub uczulają dużo rzadziej (ktoś może być uczulony na jakąś roślinę, prawda?). Nie są testowane na zwierzętach. No i są w prostych opakowaniach, które nadają się do recyklingu. Kosmetyki naturalne są coraz popularniejsze. Nie ma się co dziwić – w końcu każdy dba o swoje ciało i zdrowie!

 

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

SLS

Parabeny

Oleje mineralne

https://swiatoze.pl/silikony/